70 yılını Boğaziçi’ne adayan efsane hoca Vedat Yerlici için buluşma

1940’tan itibaren Robert Kolej öğrencisi… 1964 yılında Robert Kolej’in en genç profesörü… Robert Yüksek Okulu Mühendislik Fakültesi’nin seçimle göreve gelen ilk dekanı… Üstelik bu okulun ilk Türk dekanı… “BU Değerleri Unutmayalım” buluşmalarının ikincisi, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne yıllarca emek vermiş, 90 yıllık ömrünün 70 yılını Bebek Kampüsü’nde geçirmiş bir Boğaziçi sevdalısı olan üniversitenin efsane hocalarından Vedat Yerlici’nin onuruna 15 Mart tarihinde Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişimine bilim, sanat, kültür, ekonomi ve spor alanlarında önemli katkılar yapmış olan Robert Kolej Yüksek Okulu’nun bu misyonunu 1971 yılında devralan Boğaziçi Üniversitesi’nin geliştirerek günümüze taşıdığı çağdaş, evrensel değerleri anımsamayı ve anımsatmayı amaçlayan "BU Değerleri Unutmayalım" buluşmalarının ikincisi, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün efsane hocalarından Prof. Dr. Vedat Yerlici onuruna düzenlendi. Mehmet Yaltır, Burhan Karaçam, Nuri Çolakoğlu, Ahmet Aydede ve Ekrem Ekinci'den oluşan Değerler Çalışma Grubu tarafından tasarlanan ve Prof. Dr. Vedat Yerlici’nin meslektaşları, dostları, öğrencileri ve ailesinin katılımıyla gerçekleşen anlamlı buluşmada katılımcılar efsane akademisyenle ilgili duygu, düşünce ve anılarını paylaşmalarının yanı sıra Vedat Yerlici’nin Boğaziçi değerlerinin oluşumundaki katkılarından da bahsetti.

Tamer Akkaş’ın modere ettiği oturumun ilk bölümünün açılış konuşmasını yapan 1971 RC mezunu ve aynı zamanda dönemin RC Öğrenci Birliği Başkanı Mehmet Yaltır, Vedat Yerlici’yi "Bu okulda çok şey öğrendik ama en çok Vedat hocamızın dediği gibi öğrenmeyi öğrendik. Boğaziçi Üniversitesi Robert Kolej’in değerlerine baktığımızda çok fazla ortak değer olduğunu görüyoruz. Vedat Yerlici bu iki kurumun temsil ettiği değerler açısından çok özel bir yere sahiptir" diyerek selamladı.

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günay Anlaş ise Yerlici’nin kampüste 70 yılını geçirdiğini ve Boğaziçi Üniversitesi’nin gelişiminde büyük emekleri olduğunu söyleyerek; Yerlici’nin Robert Kolej’in esas farklılığını kültürü olarak gördüğünü ve daima bu kültürün sürdürülmesinin gerekliliğini savunduğunu belirtti.

Günay Anlaş’ın ardından söz alan Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Zeynep Atay ise, Vedat Yerlici gibi bir Boğaziçi değerinin onuruna düzenlenen buluşmanın çok anlamlı olduğunu söyleyerek, “Boğaziçi Üniversitesi’nin sadece kurumsal hafızası değil, değerleri de korunmalı” ifadelerini kullandı.

Buluşmada söz alan bir başka isimse Vedat Yerlici’nin eşi Günal Güven Yerlici’ydi. “Vedat için okul içi ve okul dışı hep farksız oldu; Vedat’ her gittiği ülkenin en büyük okullarını daima ziyaret etti” diyen Günal Güven Yerlici, “Vedat her alanla ilgilenen bir insandır. Klasik müzik ve opera dinlemeyi çok sever. Çok da romantiktir. Deniz, mehtap, gün batımı karşısında saatlerce memnuniyetle oturabilir” dedi.

Vedat Yerlici’nin oğlu ve Türkiye’de ralli denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Emre Yerlici ise babasının seyahati, denizi, kış ve su sporlarını çok sevdiğini; Vedat Yerlici’nin spora olan ilgisinin kendisinin de ralliye yönelmesinde etkili olmuş olabileceğini belirtti. Emre Yerlici’nin ardından söz alan Vedat Yerlici’nin diğer oğlu Muvaffak Ata Yerlici ise babasının dekanlık yaptığı bir fakültede öğrenci olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlattığı keyifli bir konuşma yaptı. Vedat Yerlici’nin ABD’de doktorasını yapmakta olan torunu Talya Yerlici de video mesajıyla efsane hoca hakkındaki duygularını paylaştı.

Boğaziçi’ni oluşturan sentez

Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörlerinden Prof. Dr. Üstün Ergüder de buluşmada yer aldı. 1970’li yılların başında Oktay Yenal’ın sosyal bilimlerin, Vedat Yerlici’nin ise Mühendislik Fakültesi’nin başını çektiğini aktaran Üstün Ergüder, “Robert Kolej’in Boğaziçi Üniversitesi’ne çevrilmesinin ardından Sosyal Bilimler ile Mühendislik arasında bir rekabet vardı. Vedat, Robert Kolej geleneğini korumak için öğrenci sayısının az, kampüsün ise küçük kalması gerektiğini; Oktay Yenal ise artık bir üniversite olarak araştırma odaklı çalışılması gerektiğini savunuyordu. Bu yıllarda yaşanan çatışmalar Boğaziçi değerlerini belirledi ve bir sentez ortaya çıkardı. Bugün Boğaziçi Üniversitesi’nin değerleri bu senteze dayanıyor. Boğaziçi Üniversitesi, Robert’ten miras aldığı değerleri ne unuttu ne de bu değerlerin esiri oldu. Boğaziçi, Robert Kolej değerlerinin üzerine daha fazla şey katarak yoluna devam etti. Bu değerlerin her birinin yaşatılmasında da Vedat’ın emeği çok büyüktür” ifadelerini kullandı.

Rahmi Koç ve Haldun Dormen’den Vedat Yerlici için video mesajları

Toplantıya bir video mesaj gönderen işadamı ve Vedat Yerlici’nin sınıf arkadaşı Rahmi Koç ise “Vedat Yerlici çok iyi bir hocaydı. Talebelerine bir şeyler öğretmek ve onları mezun edebilmek için olağanüstü gayret sarf ederdi” ifadelerini kullandı.

Buluşma sırasında Yerlici’ye ve katılımcılara video mesaj gönderen bir diğer isim de duayen tiyatrocu Haldun Dormen’di. Yerlici’nin en iyi arkadaşlarından biri olduğunu söyleyen Dormen, “ABD’ye okumaya aynı uçakla gittik. Bölümlerimiz farklı olsa da orada da dostluğumuz sürdü. Vedat’ın müziğe çok merakı vardır. Her sabah dinlemeden edemediğim klasik müziği biraz da Vedat’tan öğrendim,” dedi.

Buluşmaya Boğaziçi Üniversitesi akademik kadrosundan Emre Otay, Hilmi Luş, Erkut Yücaoğlu, Tamer Atabarut gibi isimler de mesajlarıyla katılarak Vedat Yerlici’nin yaşamlarında yarattığı etkiyi, ondan aldıkları hayat derslerini paylaştılar.

BU Değerleri Unutmayalım buluşmalarının önümüzdeki dönemde Robert Kolej’den Boğaziçi Üniversitesi’ne geçiş dönemi olan 1960-1980 yılları arasında görev yapan öğretim üyelerinden seçilecek isimlerle devam etmesi ve bu yolla Boğaziçi değerlerinin yeni kuşak öğretim üyeleri ve öğrencileriyle paylaşılması amaçlanıyor.

 

Haber: Sinan Cem Deveci /Kurumsal İletişim Ofisi

Fotoğraflar: Kenan Özcan

Tarih: 16 Mart 2018