Boğaziçi Üniversitesi, Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite’i konuk ediyor

Boğaziçi Lectures’ın konuğu, kariyerini kadın ve toplum sağlığına adamış bir bilim insanı...

2013 yılından bu yana, her dönem dünyanın önemli akademisyenlerini Boğaziçi Lectures kapsamında konuşmacı olarak ağırlayan Boğaziçi Üniversitesi; bilim, sanat, edebiyat ve insani ilişkiler alanlarında gerçekleştirdiği çalışmalar ile birçok ödül alan ve İnsan Genetiği Felsefe Doktoru olan Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite’i konuk ediyor.

Dünyada kadın sağlığı ve hakları ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmalar ve bilim, sanat ve edebiyat alanlarına yaptığı katkılar ile ayrıca birçok ödül alan Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite, Boğaziçi Üniversitesi’nde 13 Ekim 2017, Cuma  günü saat 15.00’te; “Barış ve Kalkınma İçin Bilimde Eşitlik ve Denklik" başlıklı bir konuşma yapacak.

Modern Irak’ın kurucu lideri olan Kral Faysal Bin El-Şerif Hüseyin’in torunu olan Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite, kariyerini insanlığa adamış, aynı zamanda birçok alanda ödül almış uluslararası boyutta tanınan bir doktor. Biyomedikal Bilimler mezunu olan Prenses El- Hashemite, medikal doktor olmasının yanı sıra, dört kitabı ve birçok makalesiyle İnsan Genetiği Doktoru unvanına sahip.

University College London’da tek hücreden kaynaklanan tek gen bozukluğunu tanımak için bir teknik geliştiren Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite’in bu tekniği, dünyada 100’den fazla merkezde önleme amaçlı olarak kullanılıyor. Brigham ve Harvard tıp okullarının ‘Kadınlar Hastanesi’nde kansere bağlı tüberoskleroz araştırmalarına, yeni tedavi stratejilerine ve doğru kan testleri ile ana kanser tiplerinin tespitine öncülük ediyor.

Uluslararası Bilim Ligi, Jeans 4 Genes International, Dünya Kadın Sağlığı ve Gelişimi Forumu kurucu başkanlığının yanı sıra, Barış için Kültür Programı’nın ortak kurucusu olan Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite’nin  “Wonders of Coffee” olarak bilinen sanat koleksiyonundaki eserler, çocuk ve anneler için kurulmuş El-Sharifa Fatima El-Hashemite Vakfı’nı maddi olarak desteklemek için kullanılıyor.

2007 yılında RASIT (Royal Academy of Science International Trust) ve ona bağlı programlar kanalı ile dünyada bilim teknolojileri ve tıp eğitimi araştırmalarına  kendisini adayan Prenses Dr. Nisreen El-Hashemite yardıma muhtaç olan Irak çocukları ve kadınlarının hizmetine sunmak üzere uluslararası tıp ve halk sağlığı için çalışmalarını sürdürüyor.

Tarih: 06 Ekim 2017