Boğaziçi Üniversitesi’nde 2016-2017 Akademik Yılı heyecanı Oryantasyon ile başladı

Erdemliliğe, açık görüşlülüğe, çok yönlülüğe, yenilikçilik ve girişimciliğe kucak açan, temsilcisi olduğu değerlerle benzersiz bir üniversite ve yaşam deneyimi sunan Boğaziçi Üniversitesi’nden yeni öğrencilerine Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde sıcak karşılama…

‘’Dünyanın en iyi akademik programını sunuyoruz’’

Boğaziçi Üniversitesi 2016-2017 yeni akademik yılı üniversitenin en yeni ve genç kampüsü olan Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde gerçekleştirilen Oryantasyon Programı’yla başladı.

20 Eylül sabahı Kilyos’ta yeni öğrencilerle buluşan ve aynı zamanda 2016-2017 akademik yılının ilk konuşmasını yapan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu, Boğaziçililere şöyle seslendi:

‘’Bu okula 1974 yılında girdiğimde bugün sizler kadar heyecanlıydım. Türkiye’nin en üstün gençleri olarak dünyanın en iyi üniversitelerinden birine girmeye hak kazandınız, sizleri ve ailelerinizi tebrik ediyorum. Sizlere dünyanın en iyi akademik programını sunmaya hazırız. Sizin kazandığınız bu başarıdan sonra artık sorumluluk bizlere düşüyor. Üstün nitelikleriyle akademik kadromuz sizlerin başarılı bireyler olarak yetişmeniz için ellerinden geleni yapacaktır. Bu okulda sizi eğitim programlarımızla aynı zamanda yenilikçi, girişimci bireyler olarak yetiştireceğiz’’.

Boğaziçi Üniversitesi’nin değerleri ve demokrasi kültürü üzerinde duran Barbarosoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Bu okulda zenginlik ve çeşitlilik içinde birbirimizle konuşarak yaşayacağız. Demokrasi ve özgürlük birbirinden bağımsız düşünülemez kavramlardır. Özgürlük olmadan demokrasi, demokrasi olmadan özgürlük olmaz. Biz, üniversitede her platformda sizlere bu özgür ortamı yaşatacağız’’.

Boğaziçi Üniversitesi’nin bir kamu üniversitesi olarak her çalışmasında ve etkinliğinde kamusal ve toplumsal yararı göz önünde bulundurmaya özen gösterdiğini belirten Barbarosoğlu, eğitimin en önemli parçasının kültür-sanat ekinlikleri olduğuna değinerek yeni öğrencileri entelektüel gelişimleri için kampüs etkinliklerine; üniversite yönetiminde söz sahibi olmak için ise Öğrenci Temsilciliği Kurulu’na katılmaya davet etti.

Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Hazırlık Okulu Müdürü Prof. Dr. Zeynep Atay’ın ‘’Hoşgeldiniz’’ konuşmasının ardından Öğrenci İşleri Dekanı Doç. Dr. Zeynep Uysal da öğrencilere seslendi. Uysal, öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi’nde edinecekleri entelektüel ve kültürel sermayenin en az akademik bilgi kadar önemli olduğunu vurguladı.

Oryantasyon programının ilk gününde Necmi Tanyolaç Spor Salonu’nun dolduran öğrencilere seslenen Kilyos Sarıtepe Kampüsü Koordinatörü Doç. Dr. Emre Otay ise ‘’Boğaziçi Üniversitesi’nin en genç kampüsünde çok değerli bir dört sene geçireceksiniz. Bu kampüs modern Türkiye’nin kurduğu, bizim neslimizin yarattığı bir kampüs olarak sürdürülebilir, kendine yetebilen, kendi enerjisini üreten, doğaya saygılı ve bu özellikleriyle dünyanın belki de tek kampüsüdür’’ diye konuştu.

Oryantasyon Programı’nın ilk gününde sahne alan BÜMK Caz Korosu, BUDans ve BÜFK’ün gösterileri ise büyük beğeni topladı.

Yeni öğrencilere yönelik olarak düzenlenen Üniversiteyi Tanıma Programı (Oryantasyon) 20-21-22 Eylül tarihleri arasında Kilyos Sarıtepe Kampüsü ve Güney Kampüs’e yayılan etkinliklere ve kulüp tanıtımlarına sahne olacak.

ÖĞRENCİLERDEN GÖRÜŞLER

İclal IŞIK / PDR

Hem kendimin hem de etrafımdaki insanların gelişmesine yardımcı olmak için bu okula geldim. Ayrıca babam da akademisyen, baba mesleğini yapmak istiyorum. Burada bugün herkes çok cana yakındı, arkadaş gibiydi. Oryantasyon programında kendi ilgi alanımız olmamasına rağmen Mühendislik bölümlerini de zevkle dinledik. Burs Ofisi’nden bilgi aldık. Benim fotoğrafçılığa ilgim olduğu için ilk olarak gidip Fotoğrafçılık Kulübü’ne kayıt oldum. Ayrıca İslam Araştırmaları Kulübü de çalışmalarıyla ilgimi çekti.

 

Feyza DİLMAÇ /PDR

Boğaziçi Üniversitesi okula geldiğimiz andan itibaren bizi çok değerli hissettirdi. Bize çok şey kazandıracaklarını vaat ettiler. Bu çok güzel. Farklı insanları birarada yaşatmayı bilen, herkesin özgürlüklerine saygı duyan ve insanları görüşlerinden dolayı yargılamayan bir okul olduğu için burada olmaktan mutluyum.

 

Tuba Betül TAŞKIN /Yönetim Bilişim Sistemleri

Kilyos Kampüsü çok beğendim. Burada kalanlar çok şanslı. Bugün çok güzel bir ilgiyle karşılaştık. Boğaziçi’ni kazandığım için çok mutluyum. Gerçekten çok doğru bir tercih yapmış olduğumu düşünüyorum. Geldiğimden bu yana bunu görüyorum.

 

Yasin YOKUŞ/ İnşaat Mühendisliği

Boğaziçi Üniversitesi’ni ilk tercihim olarak yazarken aslında sadece bu bölümü düşünüyordum. Boğaziçi ile Bahar Şenliği sayesinde tanışmıştım. Şenliğe gelerek okul hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum. Eğitimin zaten ne kadar kaliteli olduğunu biliyordum. Ayrıca Boğaziçi’nde okuyan ağabey ve ablalarımızın tavsiyelerini de dinledim. Bugün burada herkes bizlerle çok ilgiliydi. Hatta bizzat yanımıza gelerek bizi İşletme Kulübü’ne üye yaptılar.


Haber: Kurumsal İletişim Ofisi

Fotoğraflar: Kenan Özcan

Tarih: 20 Eylül 2016