Boğaziçi’nden Kuveytli 40 kız öğrenciye yaratıcı mühendislik eğitimi

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ile Limak Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Türkiye’nin Mühendis Kızları projesi iyi uygulama örneği olarak Kuveyt’te de hayata geçecek. Proje kapsamında Kuveyt Üniversitesi’nde Mühendislik ve Petrol Fakültesi’nde öğrenim gören 40 kız öğrenci Yaratıcı Mühendislik Eğitimi alacak.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ve Limak Vakfı arasındaki işbirliğinden doğan; T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) destek sunduğu, Türkiye’nin Mühendis Kızları projesi, iyi uygulama örneği olarak Kuveyt’te de gerçekleştirilecek. Kuveyt Üniversitesi ile imzalanan protokol sonucunda proje Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM), Kuveyt Üniversitesi ve Limak Vakfı işbirliği ile ‘Kuveyt’in Mühendis Kızları’ ismiyle hayata geçirilecek.

Kuveyt’te düzenlenen protokol törenine Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Kuveyt Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Hind Al-Sabeeh’in yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir de katıldı. Projenin ortak zamanlı olarak Kuveyt’te de uygulanmasının Kuveyt’in Mühendis Kızları projesi, mühendis kadınları sosyal hayata hazırlanmasını, kadın mühendis adaylarının kendilerini geliştirmesine olanak verecek teknik ve mesleki becerileri kazanmasını, yönetim ve liderlik yönlerinin kuvvetlendirilmesini amaçlıyor.

BÜYEM-Limak işbirliği ile 40 kız öğrenciye Yaratıcı Mühendislik Eğitimi

Kuveyt Üniversitesi’nin Mühendislik ve Petrol Fakültesi’nde elektrik, endüstri ve yönetim sistemleri, bilgisayar, inşaat, kimya, makine ve petrol mühendisliği bölümlerinde son sınıf öğrencisi veya yeni mezun 40 kız öğrenciye proje sayesinde BÜYEM işbirliği ile Yaratıcı Mühendislik Eğitimi verilecek. Proje kapsamında, öğrencilere beş modülden oluşmak üzere toplam 200 saatlik bir eğitim programı sağlanacak. Öğrenciler; iletişim Becerileri ve Liderlik , İnovasyon ve Girişimcilik, Mühendisler için Yatırım ve Finans Modelleri, Uluslararası Ticaret ve Pazarlama, Proje Planlama ve Değişim Yönetimi, Kalite Mühendisliği ve Yönetimi, Kadınların Güçlendirilmesi, Hayırseverlik ve CSR, Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Global Isınma, Risk Yönetimi, Enerjide Liderlik ve Çevresel Tasarım (LEED), Yenilenebilir Enerji ve Çalışma Ortamlarında Sağlık, Güvenlik ve Çevre (HSE) derslerini alacaklar.

Eğitimin sonunda yapılması planlanan sınavdan başarılı olan öğrenciler ise BÜYEM sertifikası ve dünya çapında 100’den fazla ülkede kabul gören İş Teknolojileri Eğitim Konseyi (BTEC) Yönetim ve Liderlik sertifikasını almaya hak kazanacaklar.

Tarih: 09 Ekim 2017