Emre Aksan’ın ardından, özlemle…

Boğaziçi Üniversitesi Teknoparkı’nın kuruluşuna çok önemli katkılarıyla hatırlanacak olan, 30 Kasım 2017 tarihinde kaybettiğimiz, Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda GOSB Teknopark A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak sanayi- üniversite işbirliğine değerli katkılarda bulunmuş Emre Aksan hocamızı Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden meslektaşları ve dostlarının aşağıda yer alan veda yazısıyla anıyoruz…

 

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nün değerli öğretim üyesi Emre Aksan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Emre Aksan hocamız, meslektaşımız, arkadaşımızdı…

Emre Aksan 1961 yılında Robert Kolej Yüksek Okulu Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1962 yılında University of Rochester’dan Makina  Mühendisliği dalında yüksek lisans; 1963 yılında University of California, Berkeley'den Kimya Mühendisliği dalında yüksek lisans derecelerini aldı. Doktorasını ise 1966 yılında University of Rochester'da Makina Mühendisliği alanında tamamlayıp 1970 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'ne katıldı. 47 yıldır bölüme ve üniversiteye sadece eğitim alanında değil, her alanda katkı vermiştir.

Sanayi ile güçlü bağlantıları olan Emre Aksan ders anlatırken teori ile pratiği çok iyi ilişkilendirebilmiştir. Makina Mühendisliği Bölümü'nde Makina Mühendisliğine Giriş dersinden Isı Transferi’ne, Statik’ten Makina Elemanları’na, Dinamik'ten Tasarım’a kadar çok geniş bir yelpazede dersler vermiş olan Emre Aksan Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Teknopark'ın genel müdürlüğünü de yapmaktaydı. Engin mühendislik deneyimi sayesinde proje derslerinde öğrencilerin önünü açmıştır.

Emre Aksan sadece bölüme değil üniversiteye de çok yardımcı olmuş, gereken her türlü desteği seve seve vermiştir. Onun özverili çalışması olmasaydı muhtemelen Boğaziçi Üniversitesi Teknopark'ının kuruluşu çok gecikirdi. Aksan halen üniversitenin diğer teknoparklarının kurulması için de büyük gayret sarfetmeye devam ediyor, bürokratik engellerin aşılabilmesi için koşturuyordu.

Emre Aksan iyi bir hoca, iyi bir mesai arkadaşı ve en önemlisi çok iyi bir insandı. Çok yardımseverdi, okuldaki pek çok öğrenci ve çalışana maddi, manevi yardım etmiştir; pek çok öğrenci okutmuştur. Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesiydi. Önemli çevre dostlarından biriydi; ülkede onun kadar ağaç ve bitkiden anlayan kişi sayısı azdır. World Wildlife Fund (WWF)-Türkiye’de Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştı.  

Kaybımız büyüktür; onun gülümsemesini, dostluğunu ve hayata bakış tarzını özleyeceğiz. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Tarih: 05 Aralık 2017