‘’Nükleer tehdidi gölgesindeki ABD-Kuzey Kore ilişkileri daha da gerginleşebilir’’

Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi’nin düzenlediği Asia Talk Series kapsamında, Asya Çalışmaları Merkezi misafir öğretim üyesi Dr. Hyun Hong Kuzey Kore’nin nükleer denemelerinin tarihsel bağlamına ilişkin bir konuşma yaptı. 15 Aralık Cuma günü gerçekleştirilen konuşmada Dr. Hong, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un zannedildiği gibi ‘çılgın’ olmadığını; aksine ‘’İyi eğitim almış, zeki bir insan’’ olduğunu vurguladı. Kuzey Kore’nin nükleer başlık taşıyabilen denizaltısının yakında faaliyete geçeceğini ve bunun ABD Başkanı Donald Trump’a yakın zamanda rapor edildiğini aktardı.

Kuzey Kore ile nükleer krizin ilk olarak 1994 yılında çıktığına değinen Prof. Hung, bugün Kuzey Kore’nin denemesini yaptığı bombaların dünyanın büyük bir kısmına etki edebileceğini, bu yerlere Washington ve New York gibi ABD’nin önemli kentlerinin de dahil olduğunu aktardı.

ABD için Kuzey Kore’nin önemli bir tehdit olduğunu ve bütün dünyanın Trump ile Kim Jong-un’u takip ettiğini de ifade eden Hung, ABD Başkanı’na Kuzey Kore’nin nükleer başlık taşıyabilen denizaltısını üç ay içerisinde kullanıma sokacağına da dair rapor verildiğini belirtti. Bu durumun iki ülke arasındaki gerginliği yakın zamanda artırabileceğine değindi.

Konuşmasına Kore’nin tarihini anlatarak başlayan Dr. Hyun Hong, Kore’nin ABD, Rusya, Çin ve Japonya gibi büyük devletlerce sarılı olduğunu aktarırken Kore yarımadasında bu devletlerin etkili olmaya çalıştığını belirtti. Hong, tarihsel bağlamda şu bilgileri verdi:

‘’1945 yılında Japonya’dan bağımsızlığını ilan eden Kore, Sovyetler Birliği ve ABD arasında güç savaşlarının döndüğü bir ülke haline geldi. Önce Sovyetler Birliği 38. Paralelin Kuzey’ini işgal ederken, ABD’de Kore’nin güneyine yerleşti. Kuzey Kore’nin kurucu lideri olarak kabul edilen Kim Il-Sung’un 1950 yılında Kore’yi birleştirmek için güneye saldırması sonucu Kore Savaşları başladı’’. Daha sonra BM’nin ve Çin’in de savaşa dahil olduğunu ve 1953 yılında Çin, ABD ve Kuzey Kore arasında barış anlaşmasının imzalandığını aktaran Dr. Hung, bugün Kuzey Kore ile Güney Kore arasında Askerden Arındırılmış Bölge (Demilitarized Zone DMZ) olduğunu ve bu alanın dünyanın en tehlikeli bölgelerden birisi olduğunun altını çizerek Kuzey’den ve Güney’den onlarca askerin bu alanı korumaya çalıştığını sözlerine ekledi.

Kuzey ile Güney arasındaki gelir uçurumu

Zaman içerisinde Güney Kore’nin ekonomik olarak çok geliştiğini ve Kuzey Kore’nin bu rekabete ayak uyduramadığını ifade eden Hung, bugün Güney Kore’de 27 bin dolar olan Gayrı Safi Milli Hasıla’nın Kuzey Kore’de 1800 dolar civarında olduğunu belirtti. Kore Yarımadası’nın uzaydan çekilen fotoğraflarını gösteren Hung, Kuzey Kore’de sadece başkent Pyongyang’da ışık yoğunluğunun görüldüğünü, Güney Kore’de ise her yerde ışık olduğunu ve iki ülkenin ekonomik durumunu bu fotoğrafın çok iyi yansıttığını aktardı.

Bugün 1983 yılında doğan ve Kuzey Kore’de ‘Supreme Leader’ olarak kabul edilen Kim Jong-un’un ülkeyi yönettiğini aktaran Hung, liderlerin heykellerinin ve fotoğraflarının ülkenin her yerinde olduğunu ve bir ‘lider kültü’ yaratıldığını aktardı. Kuzey Kore ziyaretlerinden izlenimlerini paylaşan Hung, sadece Pyongyang’a da bakılmaması gerektiğini, ülkenin diğer kesimlerini incelemenin de önemli olduğunu belirtti. Kim Jong-un’un nükleer bombalarla çekilen fotoğraflarını da gösteren Hung, genç liderin babasından ve dedesinden çok farklı olarak askeri gelişmeye önem verdiğini belirtirken, Kim Jong-un’un 2011’de ülkenin başına geçmesinden sonra hidrojen bombası dahil olmak üzere denemelerini yaptırdığı nükleer bombalardan bunun anlaşıldığını aktardı.

Asya Çalışmaları Merkezi akademik koordinatörü Prof. Selçuk Esenbel’in Kuzey Kore’nin nükleer bomba yapmayı nasıl öğrendiği şeklindeki sorusuna ise Prof. Hung, ‘En zeki çocuklarını Rusya’ya gönderdiler. Bu insanlar orada nükleer enerji üzerine eğitim aldı, ülkelerine döndüklerinde de nükleer silahlar yaptılar’  cevabını verdi.

Haber: Talat Karataş / Kurumsal İletişim Ofisi

Fotoğraflar: Kenan Özcan

Tarih: 18 Aralık 2017