SineBU Kasım ayında da sinemaseverlere dopdolu bir program sunuyor

Kasım ayında yönetmenler Kaurismäki ve Lanthimos’un Cannes ve Berlin film festivallerinde ön plana çıkan yeni filmlerinin yanı sıra Altın Palmiye'li Kare (The Square) de SineBU izleyicisiyle buluşuyor. Pelin Esmer imzalı “İşe Yarar Bir Şey” ve Orhan Eskiköy imzalı “Taş” da bu ay SineBU vizyonlarında olacak. Kasım ayının sürprizi ise Arter’de devam eden “Kaf Dağı’nın Ardında” sergisine paralel gösterimlerden oluşan “Kaf Dağı’ndan Filmler” seçkisi.

SineBU, kasım ayı programında sinemaseverlere 15 filmden oluşan bir seçki sunuyor. Seçkide bulunan 13 film SineBU’da ilk kez gösterime girecek. Berlin Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ adayı olmasının yanı sıra yönetmenine ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü de kazandıran Aki Kaurismäki imzalı Umudun Öteki Yüzü ile Cannes Film Festivalinde ‘Altın Palmiye’ için yarışan ve Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’a aynı festivalde ‘En İyi Senaryo’ ödülünü kazandıran, başrollerini Colin Farrell ve Nicole Kidman’ın paylaştığı Kutsal Geyiğin Ölümü Kasım ayında SineBU izleyicileri için vizyonda olacak.

Pelin Esmer’in 11’e 10 Kala ve Gözetleme Kulesi’nden sonra üçüncü uzun metraj filmi İşe Yarar Bir Şey’in senaryosunda ise Pelin Esmer ile birlikte yazar Barış Bıçakçı’nın da imzası var. Daha önce İki Dil Bir Bavul ve Babamın Sesi filmleri ile hatrı sayılır bir kitleye ulaşan yönetmen Orhan Eskiköy imzalı Taş ise Ankara Film Festivali’nden En İyi Görüntü Yönetimi ödülünü kazanmıştı.

Kasım ayının en çok dikkat çeken filmi ise Kare (The Square). Filmin ustaca hazırlanmış fragmanı Ekim ayı boyunca SineBU’da ilgiyle izlenmişti. Turist filmiyle adını duyuran İsveçli yönetmen Ruben Östlund imzası taşıyan film, 2017 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanarak büyük ses getirdi. Kare, Cannes’da sanat yönetmenine Vulcain ödülünü de kazandırdı. Film, kraliyetin kaldırıldığı ve Stockholm Kraliyet Sarayı'nın müzeye çevrildiği kurgusal bir İsveç'te geçiyor. Müzenin idealist küratörü Christian'ın yeni açılacak bir serginin tanıtımı konusunda yaşadığı trajikomik olaylar etrafında şekillenen Kare, "Sanat nedir?" sorusuyla ilgilenirken bir yandan da birçok toplumsal mesajı olan bir kara mizah başyapıtı. Politik doğruculuk, sanatsal üretim ve ifade özgürlüğü üzerine provokatif bir çalışma olarak kabul edilen Kare, şimdiden yılın en iyi filmi olarak işaret ediliyor.

SineBU’da bu ay vizyona girecek olan Kaf Dağı’ndan Filmler seçkisi ise çağdaş sanatçı Canan’ın Arter’de devam etmekte olan kişisel sergisine eşlik edecek sekiz filmi bir araya getiriyor. Başka Sinema ve Arter işbirliği ile hazırlanmış olan seçkide Ekim ayının son haftasında da vizyonda olan Soygun’un yanı sıra The VVitch, Kosmos, Brazil, Mad Max: Fury Road, Aşık Garip (Ashik Kerib), Vahşi (Wild), Ruhların Kaçışı (Spirited Away) ve Aaahh Belinda yer alacak. Canan’ın Arter’deki Kaf Dağı’nın Ardında sergisi ise 24 Aralık’a kadar görülebiliyor. Ayrıca Canan ile SineBU’da 14 Kasım 2017 saat 19.00’da bir söyleşi de gerçekleşecek.

Haneke yönetmenliğindeki Mutlu Son ile Benny Safdie ve Josh Safdie imzası taşıyan Soygun ise Kasım ayında tekrar SineBU izleyicisi karşısında olacak. Mutlu Son, ay boyunca sınırlı sayıda seansta sesli betimleme seçeneği ile izlenebilecek.

Detaylı bilgi için ziyaret ediniz:

https://sinebu.boun.edu.tr/

Tarih: 06 Kasım 2017