Yrd. Doç. Dr. Tuna Kuyucu “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı” ödülünün sahibi oldu

13. Kadir Has Ödülleri 22 Mart Çarşamba günü yapılan ödül töreniyle sahiplerini buldu. Bu yılki konusu “Kent Çalışmaları ve Yeni Kentsel Oluşumlar” olarak belirlenen Kadir Has Ödülleri’nde “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı” ödülüne Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuna Kuyucu layık görüldü.

Kadir Has Üniversitesi tarafından, üniversitenin kurucusu Kadir Has’ın ismini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen Kadir Has Ödülleri, bu yıl “Kent Çalışmaları ve Yeni Kentsel Oluşumlar” başlığıyla bu akademik alandaki başarılı öğretim üyelerini ödüllendirdi.

Kazananları belirleyen Değerlendirme Kurulu’nda Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Güvenç, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Çağlar Keyder ve Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Öncü, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Uğur Tanyeli ve Mimar Han Tümertekin yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuna Kuyucu’nun yeni kentsel oluşumlara dönük gelişmeleri gerek İstanbul’daki oluşumları izleyerek gerekse Anadolu kentlerindeki gelişmeleri gözeterek yorumlamasını, bu yeni yapılanmaların ekonomik krizler, hukuk süreçleri ve uygulamalarıyla ilişkilerini kurmasını, kamu mülkiyetinin kullanım yöntemlerini sorgulamasını, çalışmalarını gerek saha analizleri gerekse kuramsal modellemelerle bütünleştirmesini gözeten Kadir Has Ödülleri Değerlendirme Kurulu, Kuyucu’ya “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı” ödülünü oybirliğiyle verdi.

Kadir Has Ödülleri töreninde “Üstün Başarı Ödülü” ise Prof. Dr. Sema Erder’e verildi. Erder, 25 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğü alan araştırmalarında kent planında meydana gelen sosyolojik, sosyo-ekonomik hareketleri saptayan, kentsel dönüşümün dinamiklerini irdeleyen, yeni kent oluşumlarını hazırlayan etkenleri sorgulayan çalışmalarıyla koyduğu ufuk açıcı ve büyük birikimi göz önünde bulundurularak Değerlendirme Kurulu tarafından bu ödüle layık görüldü.

Tarih: 24 Mart 2017