Prof. Dr. Türkan Haliloğlu, TBAE Yönetim Kurulu’nda

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Türkan Haliloğlu, temel bilim araştırmalarına ve yenilikçi temel bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesine hız vermek amacıyla kurulmuş olan TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü (TBAE) Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Geçtiğimiz yıl NATO Barış ve Güvenlik için Bilim Programı’nın Bilim İş Birliğinde Mükemmeliyet Ödülü’nü de almaya hak kazanmış olan Prof. Dr. Haliloğlu TBAE Yönetim Kurulu’nda 3 yıl süreyle görev yapacak.

Temel bilim alanlarının ileri konularında öncü araştırmalar yaparak bu araştırmaları disiplinler arası alanlara yaymak, yurt içinden ve yurt dışından lider bilim insanlarını enstitünün çatısı altında bir araya getirmek ve uluslararası standartlarda lisansüstü öğrenciler yetiştirmek gibi amaçlarla kurulmuş olan TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü (TBAE), Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Türkan Haliloğlu’nu Yönetim Kurulu üyesi olarak seçti.

1989 yılında kurulmuş olan Polimer Araştırma Merkezi’nin de direktörlüğünü yapmakta olan Prof. Dr. Türkan Haliloğlu, 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam etti. 1989 yılında yüksek lisans derecesini alan Haliloğlu, doktora çalışmalarını ise yine Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde 1992 yılında tamamladı. Amerika’da bulunan Akron Üniversitesi’nde 1992-1993 yılları arasında doktora sonrası araştırmacı olarak bulunan Türkan Haliloğlu, 1996 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Biyopolimerler, hesaplamalı yapısal biyoloji, protein dinamikleri ve etkileşimleri gibi alanlarda çalışmalarını sürdüren Haliloğlu, Antraks bakterilerinin molekül taşıma sistemlerinin işleme prensiplerini moleküler seviyede anlamaya yönelik Tel-Aviv Üniversitesi ve Technion İsrail Teknoloji Enstitüsü’yle birlikte gerçekleştirdiği projesiyle 2018 yılında NATO Barış ve Güvenlik için Bilim İş Birliğinde Mükemmeliyet Ödülü’nü almaya hak kazanmıştı.