YÖK 100/2000 bursiyerleri İstanbul’da bir araya geldi

Öncelikli alanlarda doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacı karşılamak üzere verilen YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı’ndan yararlanan öğrenciler 21 Ekim 2019 tarihinde YÖK 100/2000 Öğrenci Buluşmaları’nda bir araya geldi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın katılımıyla dördüncü defa düzenlenen buluşmaya, Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü öğrencileri başta olmak üzere burs programından yararlanan Boğaziçi Üniversitesi doktora öğrencileri de katılarak araştırma alanları hakkında paylaşım yaptılar.

Doktoralı insan kaynağını artırma ve YÖK tarafından belirlenen öncelikli alanlardaki araştırmalara hız kazandırma amacıyla yurt içindeki devlet üniversitelerinde eğitim gören doktora öğrencilerinin yararlandığı YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı, bugüne kadar 4 bini aşan öğrenciye burs sağladı.

Burs programından yararlanan öğrencilerin bir araya geldiği ve araştırma alanlarını paylaştığı YÖK 100/2000 Öğrenci Buluşmaları’nda konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’de doktora yapan öğrenci sayısının 97 bin olduğunu ve YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı ile 4250’den fazla öğrenciye burs sağladıklarını paylaştı. “Doktoralı mezun sayısı Çin’de 1000 kişiye 2,2; Amerika’da 1000 kişiye 1,7; Avrupa Birliği ülkelerinde 1000 kişiye 1,5 doktoralı kişi düşerken Türkiye’de bu oran 1000 kişiye 0,4. Yaklaşık üç yıl önce bu projeyi başlatmamızın ana sebeplerinden birisi de zaten bu tablonun gösterdiği durum idi. Bu projeyi başlattığımız o günden bu yana önemli mesafeler kat ettik,” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Saraç, burs programından yararlanan öğrencilere seslenerek geleceğin bilim dünyasının inşa edilmesinde onlara büyük rol düşeceğini vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin yanı sıra Galatasaray, İstanbul Medeniyet, İstanbul Teknik, İstanbul, İstanbul Cerrahpaşa, Marmara, Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Sağlık Bilimleri, Yıldız Teknik ve Türk Alman Üniversitelerinden YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı kapsamında eğitim gören bursiyerlerin katıldığı buluşmada, “YÖK 100/2000 Doktora Bursiyeri Olmak” ve “Deneyimler ve Tavsiyeler” başlıklı sunumlar gerçekleştirildi. Doktora yapan öğrenci ve akademisyenlerin çalışmalarını katılımcılarla paylaştığı sunumların da yer aldığı etkinlikte, bursiyer öğrencilerin soru ve görüşlerinin alındığı bir durum değerlendirme toplantısı da yapıldı.