45. İstanbul Müzik Festivali’nden Boğaziçi Üniversitesi’ne iki anlamlı ödül

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 45. İstanbul Müzik Festivali, “Sıradışı” temasıyla Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda 29 Mayıs akşamı gerçekleştirilen açılış töreni ve konseri ile başladı. Festivalin “Onur Ödülü” Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri direktörlüğünü yürüten Evin İlyasoğlu’na takdim edilirken Boğaziçi Üniversitesi’ne festivale katkılarından dolayı Teşekkür Plaketi sunuldu.

Tam 45 yıldır İstanbullu sanatseverleri klasik müziğin en iyi ve en yeni örnekleriyle buluşturan, 3.000’e yakın gösteride 3,5 milyon seyirciyi ağırlayan İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreninde, bu yıl festivalin mekanlarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi’ne festivale katkılarından dolayı teşekkür plaketi sunuldu. Teşekkür plaketini Boğaziçi Üniversitesi adına Sanat ve Kültür Etkinlikleri Komisyonu Başkanı ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Zafer Yenal aldı.

İstanbul Müzik Festivali’nin her yıl, Türkiye’de klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmuş sanatçılara verdiği Onur Ödülü’ne bu yıl layık görülen Evin İlyasoğlu , yedi yaşında piyanoya başladı. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda, Robert Kolej ve ABD Michigan Devlet Üniversitesi’nde eğitim gördü. TRT İstanbul Radyosu’nda 19 yıl Klasik Batı Müziği programları ve TRT televizyonunda müzik söyleşisi dizileri hazırlayıp sundu. Yurt içinde ve dışında birçok eleştiri, inceleme ve söyleşi yazısı yer alan İlyasoğlu’nun yayımlanmış 25 kitabı bulunuyor.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ve 1986’dan beri Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan İlyasoğlu, 1996’dan bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nin Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nin direktörü olarak görev yapıyor. Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı ve 1991’den bu yana Cumhuriyet gazetesinin sürekli müzik yazarı olan Evin İlyasoğlu’na ödülü Bülent Eczacıbaşı tarafından takdim edildi.