78 mezunları 40 yıl sonra kep fırlattı

Boğaziçi Üniversitesi, 40. Yıl Mezunları için başlattığı geleneği bu yıl da sürdürdü. Boğaziçi Üniversitesi 1978 yılı mezunları, 8 Haziran Cuma günü Albert Long Hall’de düzenlenen 40. Yıl Mezuniyet Töreni’nde buluşarak Güney Kampüs’ün büyülü manzarasında diploma heyecanını yeniden yaşadı. İş ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerinden Nur Ger, Koray Gönensin, Sinan Özer, Ünal Çeviköz, Meral İnci Zaim ve Mustafa Zaim’in de aralarında bulunduğu Boğaziçi Üniversitesi ‘78 mezunları düzenlenen törende 40. yıl mezuniyet belgelerini aldı, yeniden kep fırlattı.

Prof. Dr.Mehmed Özkan
Nur Ger

Boğaziçi Üniversitesi’nin kıdemli öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Dilber, Prof. Dr. Mehmet Küçükönder, Prof. Dr. Yorgo İstefanopulos ve Prof. Dr. Oya Başak’ın da yer aldığı törende konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan “40 yıl, üniversitemizin 150 yıllık tarihinde uzun bir süre. Bugüne kadar başarılı çizgisiyle Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumları arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi, bundan böyle de güçlenerek yoluna devam edecek. Sizler sadece burada okurken değil, mezun olduktan sonra da acı ve tatlı her anımızı bizimle paylaştınız, birliktelik duygusunu yaşattınız. Üniversitemizin başarısında siz mezunlarımızın etkisi çok büyük. Boğaziçi Üniversitesi sizlerin de katkılarınızla önümüzdeki yıllarda da güçlenerek yoluna devam edecek” ifadelerini kullandı.

U.S. News World Report tarafından açıklanan 2018 Best Global Universities Sıralaması’nda Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nin dünya üniversiteleri arasında ise 190. sırada bulunduğunu hatırlatan Özkan, “Amerika Birleşik Devletleri’nde 1,7 milyar dolar bütçeye sahip olan Florida Üniversitesi ile sadece 100 milyon dolar gibi sınırlı bir bütçe ile 190. sırada başa baş rekabet edebiliyoruz. Bunda tüm öğretim görevlilerimizin özverili çalışmalarının yanında siz mezunlarımızın bağlılık ve birliktelik duygularının, başarı ve desteğinin çok büyük yeri var” dedi.

Rektör Mehmed Özkan’ın konuşmasının ardından mezunlar adına Nur Ger, Prof. Dr. Semra Feriha Nalçacı Aşçıgil, Belgin İlhan Vardar, Prof. Dr. Celaleddin Ruhi Kaykayoğlu, Dilek Bulgu, Osman Develioğlu ve Mehmet Şevket Atalay konuşmalarını gerçekleştirdiler. Üniversite yıllarından kalan anılarından, Boğaziçi Üniversitesi’nin hocalarıyla, eğitimiyle, özgürlükçü yapısıyla ve farklılıklara rağmen sosyal bir ahenkle kendilerine kattığı değerlerden bahseden mezunlar tekrar bir arada olmanın mutluluğunu yaşadı.

Törende mezunlar adına bir konuşma yapan KAGİDER’in kurucu üyelerinden, başarılı iş kadını Nur Ger ise, ‘78 yılı mezunlarının Türkiye’nin ekonomik tarihinde büyük etkisi olduğunu kaydetti. ‘’Dünyada olup biteni algılamayı, bağımsız düşünmeyi, evrensel deeğrleri biz bu okulda hocalarımız aşıladı’’ diyen Nur Ger, Boğaziçi Üniversitesi’nin verdiği eğitimin yanı sıra kazandırdığı bağımsız ve eleştirel düşünme, hukukun üstünlüğü, demokrasi gibi çağdaş ve evrensel değerlerle mezunlarına çok şey kattığını vurgulayan Ger, dönem arkadaşlarına üniversiteye katkı ve desteklerini koşulsuz sürdürmeleri çağrısında bulundu.

Mezunlar adına konuşan Semra Feriha Nalçacı Aşçıgıl ise ‘’Boğaziçili olarak bize ayrıcalık katan en önemli özellik sosyal sermaye yaratabilecek oluşumuzdur’’ derken Dilek Bulgu da gençlere daha fazla zaman ayırıp onlara daha fazla değer katmaya çalışmanın önemli olduğuna değindi ve ‘’Bizler çalışmaya, icat çıkarmaya, eski köye yeni adet getirmeye devam etmeliyiz çünkü biz Boğaziçiliyiz’’ ifadelerini kullandı. Tören, 40. yıl mezunlarının diploma töreni ve keplerini fırlatması ile sona erdi.

  • Prof. Dr.Mehmed Özkan
  • Nur Ger