Akdenizli Kadınların 'İsyan' Şarkısı

Boğaziçi Üniversitesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü ortak paydaları ‘kadın’, ‘muhalif’ ve ‘Akdenizli’ olan dört ünlü bloggerın paneliyle kutladı. Kendilerini erkek egemen güce başkaldıran sembol kadından esinlenerek Antigone olarak adlandıran bloggerlar, kalemle zulme ve adaletsizliğe karşı nasıl direnilebileceğini tartıştı, kişisel deneyimlerini paylaştı. Farklı coğrafyaların yazıya dökülmüş özgürlük mücadeleleri söze büründü. Antigone’un Gecesi olarak adlandırılan etkinlik, Akdenizli kadınların blog yazılarından alıntılanan sözlerle bestelenen şarkıların seslendirildiği bir konserle son buldu.

Boğaziçi Üniversitesi; Tunus’tan Amal Claudel, Türkiye’den Karin Karakaşlı, Feyza Akınerdem ve Nil Deniz’in katılımıyla, Nükhet Sirman moderatörlüğünde ‘Blogçuluk/Blogging ve Edebiyat: Kadınların internet mecrasındaki mücadeleleri, Akdeniz çevresinde yeni bir aktivizm mi şekilleniyor?’ başlıklı bir panel düzenledi.

Panelde, kadın mücadelesi, militarist şiddetin kadınların yaşamlarındaki derin izleri, Ortadoğu coğrafyasında kadın direnişi ve kadınların edebiyat aracılığıyla özgürlük mücadelesine kadar pek çok konu tartışıldı. Kelimelerin kadınların ortaklıklarını nasıl güçlendirdiğinin altı çizildi.

Antigone’un Gecesi’nde güncel kadın hikâyeleri evrensel tınılarla da sahneye taşındı. Panelin ardından BU+ “Çoğalan Sesler” konser dizisi kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da konser düzenlendi. Konserde İspanyol şarkıcı Sylvie Paz’ın güçlü sesine Fransız caz piyanisti Perrine Mansuy, Fransız-Suriye köklerinden beslenen flüt sanatçısı Naissam Jalal ve Berlinli ünlü DJ İpek İpekçioğlu eşlik ederken, BGST Kardeş Türküler projesinden Diler Özer de konsere konuk olarak katıldı.

Antigone’un Gecesi’nden akılda kalanlar:

“Kadınların ellerine kalem almasının bazı şeyleri sarsma potansiyeli var” Nükhet Sirman

“Başkaldıran kadınların tarih yazdığına tanık oluyoruz.” Nil Deniz

“Yazı tek çıkış yoluydu.” Amal Claudel

 “Yazı koordinat arayışıdır.”  Karin Karakaşlı

 "Söz ile temas bir arada olursa dünya yerinden oynayabilir.” Feyza Akınerdem


Fotoğraflar: Kenan Özcan