Albert Long Hall'de ''Yaza Doğru''

 Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri, bahar sezonunu Macaristan’ın en ünlü topluluklarından Franz Liszt Oda Orkestrası’nın vereceği eşsiz konser ile kapatıyor. Konserde coşku dolu bir program sunulacak.


Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri 2015-2016 bahar sezonunu, Macar yaylı geleneğini tüm dünyaya başarıyla tanıtan ve “Bartók’un mirasını layıkıyla yaşattığı için” Bartók ödülü ile onurlandırılmış Franz Liszt Oda Orkestrası’nın vereceği Yaza Doğru konseriyle kapatıyor.

Sezon boyunca eşsiz oda müziği topluluklarını ve birbirinden değerli sanatçıları dinlemeye alışan Albert Long Hall Klasik Müzik dinleyicileri Mayıs ayında yarım asır boyunca uluslararası çapta üne sahip olan Franz Liszt Oda Orkestrası’yla tanışacak. 50’den fazla ülkede New York’taki Carnegie Hall, Sydney Opera House, Tokyo’daki Suntory Hall, Paris’teki Theatre de la Ville ve Amsterdam’daki Concertgebouw gibi salonlarda verdiği konserlerle üne kavuşan topluluk, repertuvarında barok, klasik, romantik ve çağdaş eserlerden örnekler barındırıyor.

Dünyanın en iyi salonlarında ve en önemli festivallerinde konserler veren Franz Liszt Oda Orkestrası, 4 Mayıs Çarşamba akşamı saat 19.30’da Albert Long Hall binasında Yaza Doğru konseriyle klasik müzikseverlerin ruhunu doyuracak bir geceye imza atacak.

Bilet için; http://www.bilet360.com/

 

Franz Liszt Oda Topluluğu

Macaristan’ın Franz Liszt Oda Orkestrası 1963 yılında Budapeşte’deki Franz Liszt Müzik Akademisi’nin eski öğrencileri tarafından kuruldu. Grubun ilk sanatsal direktörü, akademinin tanınmış profesörlerinden olan Frigyes Sándor’du. Onun ölümünün ardından bu görevi 1979 yılında sanatsal direktörlük görevine atanan ve olağanüstü bir keman sanatçısı olan János Rolla üstlendi. Topluluğun 200’den fazla albüm kaydı bulunmaktadır. Uluslararası klasik müzik çevrelerinde ülkelerinin gerçek temsilcileri olan orkestra üyeleri ünlü Macar yaylı çalgılar geleneğinin tüm dünyada daha popüler hale gelmesini amaçlamışlardır.