Ara Güler, Boğaziçili Oldu

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’nin en ünlü fotoğrafçıları arasında yer alan Ara Güler’e fahri doktora unvanı verdi. Usta fotoğrafçıya, teknik ve sanatsal niteliği yüksek başarılı fotoğraf çalışmaları, Türkiye'nin tarihini ve gündelik yaşamını tüm dünyaya tanıtmış olması sebebiyle 1 Temmuz Salı günü yapılan törenle fahri doktora ünvanı takdim edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü Albert Long Hall’da gerçekleşen tören yoğun bir ilgiyle karşılandı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Erktin’in yaptığı açılış konuşmasının ardından, fahri doktora konuşmasını ve takdimini yazar Orhan Pamuk yaptı. Fahri doktora takdimi sonrasında ise Aydın Karlıbel ile bir piyano dinletisi sundu.

Yurtiçinde ve yurtdışındaki çalışmaları ile sadece Türkiye’de değil, uluslararası bir üne de sahip olan Ara Güler; toplumun, şehirleşmenin geçirdiği hızlı dönüşüm ve değişimlerin birey üzerindeki etkilerini duyarlılık ile belgeledi ve tüm dünyanın beğenisini kazandı.

"İstanbul'un gözü" lakabıyla da tanınan usta fotoğrafçı, bir yandan İstanbul'u Anadolu'ya, bir yandan da Anadolu insanının barış ve kardeşlik içindeki çok renkli ve çok sesli dokusunu tüm dünyaya tanıtarak Türkiye’nin fotoğrafçılık tarihine imzasını attı.

1928’de İstanbul’da doğan Ara Güler, yarım yüzyılı aşkın bir süredir teknik ve sanatsal niteliği yüksek başarılı çalışmaları ile özgün ve öncü bir isim olarak modern Türkiye tarihindeki yerini almıştır.  Ara Güler dünyanın her köşesini gezerek foto röportajlar yapmış ve bunları Magnum Ajansı ile dünyaya duyurmuştur. İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, Bertrand Russel, Alfred Hitchcock, Salvador Dali ve Pablo Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yapıp fotoğraflarını çekmiştir.