BAFTA ödüllü yönetmen Lynne Ramsay Boğaziçi’ndeydi!

Son filmi “You Were Never Really Here” ile büyük beğeni kazanan ve 38. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma jüri başkanlığını yürütmekte olan Lynne Ramsay, 11 Nisan 2019 Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi’ndeydi. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin iş birliğiyle 38. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen etkinlikte Ramsay, akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil’le birlikte kariyer çizgisi ve sinema dili üzerine konuştu ve genç yönetmenlere önemli tavsiyeler verdi.

Lionel Shriver’in aynı isimli kitabından uyarlanan ve oğlunun seri katil olduğunu öğrenen bir anneyi konu edinen “We Need to Talk About Kevin / Kevin Hakkında Konuşmalıyız” filmiyle 2011 Cannes Film Festivali’nde yarışan ve son filmi “You Were Never Really Here” ile eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanan İskoç yönetmen Lynne Ramsay, 38. İstanbul Film Festivali etkinlikleri kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’ne konuk oldu. Mithat Alam Film Merkezi ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte sinema yazarı Melis Behlil’in sorularını yanıtlayarak filmlerine hâkim olan şiddet ve suç temaları üzerine konuşan yönetmen, genç sinemacılarla da deneyimlerini paylaştı.

1969 doğumlu Lynne Ramsay, dört kısa ve dört uzun metrajlı film çekmiş BAFTA ödüllü bir yönetmen. “Ratcather” filmiyle alt sınıfların “We Need to Talk About Kevin” filmiyle ise üst orta sınıf bir ailenin hayatını sinema perdesine taşımayı başaran Ramsay, son filmi “You Were Never Really Here” ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü almıştı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte hayranlarıyla buluşan Ramsay, sinema yazarı ve akademisyen Melis Behlil’in moderatörlüğünde sineması hakkında merak edilenleri cevapladı.

Lynne Ramsay’in filmlerinde yaygın temalar olan şiddet, suç ve ölüm temalarını hatırlatan Melis Behlil’in sorusu üzerine, Ramsay yaşadığımız dünyanın hali hazırda şiddeti içeren bir dünya olduğunu vurguladı. “Kevin Hakkında Konuşmalıyız” filminin de bu vurgudan kaynaklandığını belirten Ramsay, o filmiyle sosyopat bir çocuğa sahip olmanın bir anne için ne anlama gelebileceğini sorguladığını ifade etti.

Yönetmen olmak isteyen genç sinemacılara da tavsiyeler veren Ramsay, yönetmenlikte cesur olmanın ve diğer yönetmenlerle birlikte çalışmanın önemine değindi. Ramsay sözlerini 38. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jüri başkanlığı görevi kendisine teklif edilince İstanbul’a gelmeyi daha önce de hep istediği için hemen kabul ettiğini paylaşarak tamamladı. Etkinlik izleyicilerinin sorularının ardından sona erdi.