‘’Biden’ın en önemli işi Trump’ın yok ettiği güveni yeniden inşa etmek olacak’’

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Finans Yüksek Lisans programı, 11 Ocak 2021 tarihinde siyaset bilimci ve dış politika yazarı Soli Özel ile ekonomist Murat Sağman’ı ağırladı. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu’nun moderatörlüğünde Youtube’da gerçekleştirilen webinar’da ‘’2021’de Türk ekonomisi ve ABD ile ilişkiler’’ masaya yatırıldı

''2021’de Türk ekonomisi ve ABD ile ilişkiler’’  konulu webinara katılan  yazar, siyaset bilimci Soli Özel, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kongre binası işgali ve akabinde gelişen olaylar nedeniyle tarihi bir hafta yaşandığını belirtti. Özel, yaşanan olayların artık Amerika’ın istisnai bir örnek olmadığını tüm dünyaya göstermiş olduğunu; bu bakımdan ‘’American exceptionalism’’inin sonu olarak yorumlanabileceğini söyledi.

‘’Amerika’da beklenmeyen veya Amerika’ya yakışmadığı düşünülen her olay veya durumda, ‘Biz bu değiliz’, ‘Amerika bu değil’ düşüncesi tekrarlanır ancak yaşanan bu olaylar da gösterdi ki Amerika aslında şiddet dolu bir ülkedir. Şiddet her zaman Amerika’nın bir parçası olmuştur’’ yorumunu yapan Soli Özel, Trump sonrası döneme değindi. Biden hükümetinin ABD’nin dünya ile ilişkisini yeniden tesis etmek ve bunu yaparken Trump döneminde kaybedilen güven duygusunu yeniden inşa etmek zorunda olduğuna değinen Özel, ‘’Biden yönetiminden en acil beklenenler, popülist politikalarla körüklenen ekonomik eşitsizliklerin giderilmesi ve Amerikan toplumunun yaşam şartlarının iyileştirilmesi. Biden’ın en önemli sorumluluklarından biri de Trump döneminde tepe taklak olan Amerikan saygınlığını yeniden kurması. Zira Trump dünyada ABD’ye karşı güvensizlik oluşturan bir siyasetçiydi. Biden’ın bu anlamda yükü ağır olacak. Müttefikleri ile bağlarını güvene dayalı biçimde yeniden inşa etmek durumunda’’ görüşünü ifade etti.

Biden’ın öncelikli gündeminin mevcut şartlarda dış politika olmadığını belirten Özel sözlerini, ‘’Ülke büyük bir iç borç batağında ve aynı zamanda Covid-19 ile mücadele ediliyor. Bu nedenle öncelik bu konularda olacak. Öte yandan Biden yönetimi, Trump’ın yaptığı gibi Avrupa Birliği’ni düşman olarak görmek yerine Almanya, Fransa gibi güçlü AB üyeleriyle işbirliklerine gitmek zorunda. Çin’in ekonomik hamlesi dünyadaki dengeleri ve ABD’nin Asya Pasifik’teki konumunu ciddi biçimde tehdit eder noktaya geldi. Dolayısıyla bu dönem dünya düzeninin yeniden yapılandırıldığı bir dönem olacak’’ diye sürdürdü.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzeleri savunma sistemleri satın almasıyla Trump döneminde gündeme gelen Türkiye’ye yönelik yaptırımların, Biden yönetiminde de kritik önemini koruyacağını belirten Özel, şu yorumu yaptı: ‘’Türkiye’nin Kuzey sınırında yaptıkları, savunma sanayinde Ukrayna ile olan ilişkileri ve bu ülkeye yardımları Rusya’nın tamamen aleyhine. Öte yandan Türkiye Güney sınırlarını güvence altına almak için Rusya ile işbirliği yapıyor. Kendimizi bu kadar dar boğaza sokmamız gerekmiyor’’.

Ekonomist Murat Sağman ise Türkiye’nin ABD ve AB ile iyi ilişkiler tesis etmek açısından 2021 yılının kritik bir yıl olduğunu belirtti. Sağman, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde resesyon yaşayacağını; ikinci çeyrekte ise AB ve ABD ile ilişkilerin seyrine bağlı olarak dışarıdan bir döviz şoku yaşanmazsa enflasyonun düşme eğilimine girebileceğini kaydetti.

Webinar’ın tamamını izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=8r1wFyvbsMw