Blok zinciri ‘’İkinci İnternet Devrimi’’ni getirdi

Blockchain üzerine sektör buluşmaları olarak Boğaziçi Üniversitesi'nde her ay düzenlenmekte olan Blockchain Talks etkinliklerinin ikincisi 26 Kasım’da BtcTurk CEO’su ve partneri Özgür Güneri ile Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu ekonomist Erkin Şahinöz’ü ağırladı.

“What is next in Blockchain?” temasıyla Albert Long Hall’da gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. M. Asım Karaömerlioğlu yaptı. Kripto paraların son zamanlardaki durumundan ve son gelişmelerden bahseden Asım Karaömerlioğlu’nun ardından etkinlik Erkin Şahinöz’ün kripto paraları ve blok zincirini özetleyerek açıklayan sunumuyla devam etti.

Kişisel bilgilerin korunması, gizlilik, İnternet Devrimi gibi konulardan bahseden Şahinöz, blok zincirin ve kripto paraların hayatımıza neler kattığını ve neden ayrılmaz bir parçası haline geleceğine dair görüşlerini paylaştı.

Konuşmasında “İkinci İnternet Devrimi” olarak nitelendirdiği blok zincirinin çalışma prensibini şöyle özetledi: “Birinci İnternet Devrimi öncesinde bilgi paylaşımı yavaştı, maliyetliydi. Yanınızda olmayan birine bilgi göndermek istediğinizde işin içine bir aracı, bir kargo şirketi girmek zorunda kalıyordu. İnternetin yaygınlaşması sonucunda, yani Birinci İnternet Devrimi’nin ardından bilgi gönderimi kolaylaştı, ucuzladı, aracılar ortadan kalktı. Birine bilgi göndermek istediğinizde artık bunu saniyeler içerisinde yapabiliyorsunuz.

Değer, yani para gönderimi ise bu aşamalardan henüz yeni geçiyor. İkinci İnternet Devrimi öncesinde sizden uzakta yaşayan birine değer göndermek için bir banka ile iletişime geçmeniz gerekiyordu. Bu da saatler, hatta bazen günler alan bir süreci beraberinde getiriyordu. Bu da yetmiyormuş gibi bankaları para aktarımı için kullanmak işlem ücreti ödemenizi gerektiriyordu. Blok zinciri ve kripto paraların beraberinde getirdiği İkinci İnternet Devrimi artık bizi bu olumsuzluklardan kurtarıyor. Aracısız, ucuz ve saniyeler içerisinde gerçekleştirebileceğiniz para aktarımı İkinci İnternet Devrimi’nin sonuçları arasında.”

Konuşmasında “Cypherpunk” (Şifrepunk) hareketine de değinen Şahinöz, blok zinciri ve kripto paraların ortaya çıkmasında bu grubun üyelerinin büyük oranda etkili olduğundan bahsetti.

Erkin Şahinöz’ün yaptığı bilgilendirici sunumun ardından etkinlik Asım Karaömerlioğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen ve Özgür Güneri ile Erkin Şahinöz’ün katıldığı panelle devam etti. Panelde blok zincirinin geleceğine dair olan fikirlerini sunan ve global ekonomideki trendlerden bahseden konuşmacılar, etkinliğe katılanların sorularını cevapladı.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi

Fotoğraflar: Kenan Özcan