Boğaziçi Chronicles ünlü antropolog ve yazar Michael Taussig’i konuk ediyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin uluslararası misafir programı “Boğaziçi Chronicles” Mayıs ayında antropolog ve yazar Michael Taussig’i ağırlıyor.

Ünlü antropolog Michael Taussig, “Boğaziçi Chronicles” kapsamında 1 Mayıs-1 Haziran 2015 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nin misafiri olacak. Boğaziçi Üniversitesi’nde konaklayarak öğrenci ve akademisyenlerle buluşacak olan Taussig, 5 Mayıs tarihinde Rektörlük Konferans Salonu'nda saat 16.00'da Alman düşünür ve estetik kuramcısı Walter Benjamin’den ilhamla hazırlayacağı ''Hokkabaz Rastelli: Ya da Walter Benjamin'in Tarih Tezinde Türklerin Ne İşi Var?'' başlıklı bir konuşma/performans sunacak.

Eleştirel Kuram ve Yapısalcılık Sonrası düşüncesinden etkilenen Taussig, devletin insanlar üzerindeki gücünü pekiştirmeye yönelik yöntemleri konusunda oldukça ses getiren söylemlere imza atıyor.  Sıra dışı sahne anlatımıyla felsefe dünyasına yeni bir dil kazandıran Taussig, bir yandan metinlerini okurken, sayfanın yani sahnenin diğer tarafında yazdıkları ile ilgili yorumlarını dans ve müzik eşliğinde sahneye taşıyor.

Kitapları:

The Devil and Commodity Fetishism in South America, 1980

Shamanism, Colonialism, and the Wild Man : A Study in Terror and Healing, 1987

The Nervous System, 1992

Mimesis and Alterity; A Particular History of the Senses, 1993

The Magic of the State, 1997

Defacement: Public Secrecy and the Labor of the Negative, 1999

Law in a Lawless Land : Diary of a Limpieza in Colombia, 2003

My Cocaine Museum, 2004

Walter Benjamin'in Mezarı, Yapı Kredi Yayınları, 2006

İşgal Et: İtaatsizlik Üzerine Üç Tez, M.Taussig, Bernard E. Harcourt, W.J.T.Mitchell, Kolektif Kitap, 2013

Hakkında:

Michael Taussig Avusturalya’nın Sidney şehrinde doğmuştur. Burada tıp okuduktan ve alanında çalıştıktan sonra 1960’larda Londra Ekonomi Okulu’nda sosyoloji okumuş, daha sonra 1969 yılında Colombia’da tarım ticaretinde büyüyen mülk fetişizmi üzerine saha çalışmalarına başlamıştır. Şu anda New York şehrinde yazma ve antropoloji dersleri vermektedir. İki oyun(The Sun Theater ve The Sea Theater) yazıp yönetmiştir. The Devil and Commodity Fetishism in South America; Shamanizm, Colonialism ve the Wild Man: A study in Terror ve Healing; The Nervous System; Mimesis ve Alterity; Law In a Lawless Land; My Cocaine Museum ve Beauty and the Beast kitaplarının yazarıdır. Her yaz eski öğrencileriyle birlikte, New York’un kuzeyindeki High Falls bölgesinde bir yazı ve fikir atölyesi düzenler.