Boğaziçi, dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında

US News & World Report’un hazırladığı ‘’Dünyanın En İyi Üniversiteleri’’ 2018 sıralamasında Boğaziçi Üniversitesi 190. sıra ile dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer alan tek Türk üniversitesi oldu.

US News & World Report, 25 Ekim 2017 tarihinde dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Boğaziçi Üniversitesi küresel sıralamada ise 190. olurken 58.3 skoruyla bu yılki araştırmada da Türkiye’nin en iyi üniversitesi oldu.

Boğaziçi Fizik biliminde dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında

Asya üniversiteleri arasında 22. olarak sıralanan Boğaziçi Üniversitesi, dünyadan 600 üniversitenin değerlendirmeye alındığı Fizik alanında 49., Mühendislik alanında ise dünyanın en iyi 226’cı üniversitesi olarak derecelendirildi.  

US News & World Report Fizik kategorisinde sıralamayı, klasik ve modern teoriler konusundaki uluslararası bilimsel dergilere yayınlanan, maddenin ve enerjinin özellikleri ve etkileşimleri, Galile relativitesi, termodinamiği ve Newton'un hareket yasaları üzerine yapılan klasik araştırmalar, kuantum mekaniği ve Einstein'ın göreliliğine ilişkin modern araştırmalara kadar geniş konu başlıklarındaki yayınlanan makaleleri ve makalelerde uluslararası alıntıları dikkate alarak belirliyor.

Yapılan sıralamada kullanılan 12 değerlendirme ölçütü şöyle: Global araştırma saygınlığı (%12.5), bölgesel araştırma saygınlığı (%12.5), yayınlar(%10), kitaplar (%2.5), konferans bildirileri (%2.5), normalize edilmiş atıf etkisi (%10), toplam atıflar (%7.5), en çok atıf alanlar arasında %10’a giren yayın sayısı(%12.5), en çok atıf alanlar arasında %10’a giren yayın oranı (%10), uluslararası işbirlikleri (%10), en çok atıf alanlar arasında %1’e giren yayın sayısı (%5) ve en çok atıf alanlar arasında %1’a giren yayın oranı (%5) .

 US News Best Global Universities ve Türkiye sıralaması hakkında bilgi için:

https://www.usnews.com/education/best-global-universities/turkey