Boğaziçi mezunlarının alternatif kariyer hikâyeleri…

9-10 Mart tarihlerinde Albert Long Hall'de düzenlenen Eğitimde Kariyer Zirvesi, eğitim alanındaki tüm paydaşların katılımıyla gerçekleşti. Açılış programı, paneller, özel mezun, öğrenci ve akademisyen buluşmalarının yer aldığı zirvede kariyer olanakları ile ilgili stantlar da Albert Long Hall Fuaye Alanı’nda iki gün boyunca açık kaldı. Zirvedeki panellerde yaşam boyu öğrenme, alternatif kariyer yolları, devlette eğitimci olmak ve uluslararası eğitim programları gibi konular tartışıldı. “Alternatif Kariyer Yolları” başlıklı panelinde ise Boğaziçi mezunları besteci/piyanist Aydın Karlıbel, oyuncu Asena Tuğal, girişimci ve avukat Osman Hayta, Manibux kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak ve engelli hakları aktivisti İdil Seda Ak dinleyicilerle buluştu.

Eğitimde Kariyer Zirvesi’nin ilk günkü programında açılış konuşmaları ve “Eğitimde Yaşam Boyu Öğrenme” başlıklı ilk panelin ardından gerçekleşen ikinci panelde “Alternatif Kariyer Yolları” masaya yatırıldı. Boğaziçi Üniversitesi Kariyer Merkezi Koordinatörü ve Öğretim Görevlisi Burcu Ertürk Kılıç’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde kariyerde alternatif yollar çizmenin olumlu yönlerine dikkat çekildi. Panelin sonunda Boğaziçi Üniversitesi mezunu, besteci ve piyanist Aydın Karlıbel; Beethoven’ın öğrencisi Carl Czerny’den repertuarına aldığı ve ilk kez seslendirilen bir eseri de dinleyicilerle buluşturdu.

Panelde konuşan 1985 yılı Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu, besteci ve piyanist Aydın Karlıbel, Boğaziçi Üniversitesi’nin kendisin için bir sahne olduğu, öğrencilik yıllarında birçok konser deneyimi kazandığını belirtti. İstanbul Şehir Operası ve Ankara Operası’nın kurucusu olan Aydın Gün’ü ziyaret ettikten sonra hayatının değiştirdiğini ekleyen Aydın Karlıbel, Cemal Reşit Rey ile de piyano çalıştığını belirterek müzik kariyerine doğru çizdiği yolu dinleyicilerle paylaştı. Karlıbel, değerli insanların kısa sözlerinin ve önerilerinin insanın hayatını değiştirmedeki etkisine vurgu yaparak konuşmasını Boğaziçi öğrencilerine verdiği şu tavsiyelerle tamamladı: “Boğaziçi Üniversitesi bana bir işe nasıl daha iyi hazırlık yapabileceğimi öğretti. Ben Cem Taylan, Demir Demirgil gibi hocalardan dersler aldım. Onların dersleri resital gibiydi, o dersleri hep örnek aldım. Öğrencilere mutluluğun peşinden koşmalarını tavsiye ederim. Vaktinizi kıymetini çok iyi bilin!”

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan ve şu an Afili Aşk dizisinde rol alan oyuncu Asena Tuğal kariyer yolculuğunu şöyle anlattı: “Ben Boğaziçi’ndeyken bilime aşıktım ve akademisyen olmak istiyordum. Ancak bunun zor olduğunu anladım ve alternatif çıkış yolu bulmak için gazeteci olmaya karar verdim. Muhabirlik yapmaya başladım. Bir ara İtalya’daki bir televizyon kanalında çalıştım. Sonrasında Türkiye’ye geri dönüp denizcilik ve otomotiv sektöründe de çalıştım. Nihayet 25 yaşına geldiğimde oyunculukla tanıştım ve tanıştığım gün oyunculuğun benim asıl mesleğim olduğuna karar verdim. Şimdi kendi kararımla, sorumluluğumla seçtiğim bu mesleği yapıyorum.”

Asena Tuğal ayrıca salonda bulunan öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Ben gözümü Boğaziçi’nde açmıştım. Üniversiteye başlayınca kendinizden çok farklı ekonomik, sosyal, dini ve kültürel arka planlardan insanları anlayarak onlara önyargı duymadan yaşamayı öğreniyorsunuz. Geriye dönüp baktığımda başarılı hissetmemin asıl sebebinin olaylara ve insanlara geniş açıdan, önyargısız bakmaya çabalamam olduğunu düşünüyorum. Öğrenciler bu değerin kıymetini bilmeliler. Sizden farklı insanlarla vakit geçirin, dünyayı farklı gözlerden görmeyi öğrenin!”

2011 Boğaziçi Üniversitesi mezunu, avukat ve girişimci Osman Hayta; Boğaziçi’ndeki eğitim yıllarının kendisine kaliteli iş yapmayı öğrettiğini vurguladı. OSHA Eğitim & Danışmanlık’ın sahibi olduğunu belirten Osman Hayta, kendisine akademik bir kariyer çizmenin yanında gayrimenkul ve organik tarım sektöründe de çalışmalar yaptığı dile getirdi. Osman Hayta son olarak konuşmasına şu ifadeleri ekledi: “Hangi sektörde olursa olsun öğrenciler iş tecrübesi kazanmalılar, çünkü kendilerini çalışma ortamında tanıyıp keşfedebilirler.”

1996 yılı Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunu Canan Akmanoğlu Bayrak ise yaptığı konuşmada insan kaynakları alanına yöneldiğini ve yıllarca çeşitli okullarda psikolojik danışmanlık yaptığını belirtti. Canan Akmanoğlu Bayrak bu kariyer deneyiminden sonra çocuklara harçlık vermenin kolay ve güvenilir bir yolunu sağlamak için geliştirdiği Manibux uygulamasıyla girişimciliğe atıldığını ifade etti. Canan Bayrak son olarak Manibux’ın yurtdışına da açılmaya başlayacağının müjdesini verdi.

2006 yılı Boğaziçi Üniversitesi mezunu ve Engelli Hakları Aktivisti olan İdil Seda Ak ise yaptığı konuşmada engellilik üzerine çalışmaya nasıl karar verdiğini aktardı. Boğaziçi Üniversitesi’nin bir işin peşinden koşmayı öğrettiğini ifade eden İdil Seda Ak, yüksek lisansında engelli çocuklar üzerine çalıştığını belirterek aldığı akademik burslarla Fransa’da Handas Institute’de ve Avusturya’da Karl-Franzens-Universität Graz’da araştırmacı olarak çalışmak için gösterdiği çabaları paylaştı. İdil Seda Ak, şu an sivil toplum alanında çalıştığını hem Boğaziçi Üniversitesi hem de Medipol Üniversitesi’nde yarı zamanla öğretim görevlisi olarak görev yaptığını ekleyerek şu ifadelerle konuşmasını tamamladı: “Çeşitlilik meselesi Boğaziçi’nin can damarlarından biri. Kulüpler insanların çeşitliliğini görmek adına önemli bir fırsat. Boğaziçi’nde İngilizce eğitim almak da büyük bir avantaj, öğrenciler bunları değerlendirmeliler. Ayrıca Boğaziçi, nerede nasıl araştırma yapmanız gerektiğini çok iyi öğreten bir okul.”

Panelin sonunda Aydın Karlıbel dört parçadan oluşan mini bir konser verdi. Aydın Karlıbel, Beethoven’ın doğumunun 250. yılı vesilesiyle Beethoven’ın öğrencisi Carl Czerny’nin bir parçasına da konserinde yer verdi. Besteci ve piyanist Aydın Karlıbel’in araştırmaları sonucunda notalarını Avrupa ve Amerika’daki kütüphanelerden alıp seslendirip transkripsiyonlarını yaptığı Johann Strauss, Henri Herz, Leopold de Meyer, Carl Czerny, Joseph Lombardi, John Baptist Cramer, Jan Ladislav Dussek ve Martha Remmert gibi bestecilere ait 19 nadir parçayı içeren “Doğu Masalları” isimli bir albümü geçtiğimiz yıllarda piyasaya çıkmıştı.

İlk günü bölüm mezun ve öğrenci buluşmalarıyla tamamlanan “Eğitimde Kariyer Zirvesi”nin ikinci günü ise “Uluslararası Eğitim Programları” ve “Devlette Eğitimci Olmak” başlıklı panellerle devam etti.

Galeri 1 Fotoğraf