Boğaziçi, Türkiye’nin en “erişilebilir” üniversiteleri arasında

Dokuz kategoride verilen “Türkiye Erişebilirlik Ödülleri” sahiplerini buldu. 22 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende, Boğaziçi Üniversitesi “Erişilebilir Üniversiteler” kategorisinde jüri oylamasıyla ikinci sırada yer alarak ödüle layık görüldü.

Boğaziçi Üniversitesi'nde "Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat" yazılı balonlar

1075 başvurunun yapıldığı “Türkiye Erişebilirlik Ödülleri”, 22 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle dağıtıldı. Yerel yönetimler, kamu kurumları ve iş yerleri gibi dokuz kategoride, jüri ve halk oylaması olarak iki farklı kategoride belirlenen ödüllerde, Boğaziçi, “Erişebilir Üniversiteler” sıralamasında ikinci sırada yer aldı.

İKİ FAKÜLTEYE YÖK'TEN ÖDÜL

Boğaziçi Üniversitesi, engelli bireyler dahil herkesin tümüyle erişebileceği ve üniversite yerleşkesi içinde azami katılımı sunan bir üniversite topluluğu oluşturmak hedefiyle, tüm program ve faaliyetlere engelli öğrencilerin de erişebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Laboratuvarı (GETEM), Engelliler Komisyonu ve Engelli Öğrenciler Birimi gibi kuruluşlar vasıtasıyla engelli bireyler için erişim farkındalığının artırılmasını sağlayan birçok etkinlik yapılıyor. Boğaziçi Üniversitesi ve birimleri, engelli bireyler için yaptığı bu projelerle, birçok ödüle layık görülürken, son olarak Mühendislik Fakültesi'ne Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından “Engelsiz Üniversite Ödülleri”nde “Mekânda Erişim,” “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişim,” ve “Eğitimde Erişim” alanlarında ödülü verildi. Aynı ödülü 2018'de Eğitim Fakültesi de kazanmıştı.

ENGELLİ BİREYLER İÇİN NELER YAPILDI?

KÜTÜPHANE GENİŞ BRAILLE BÖLÜMÜ

Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) görme engelliler için hayata geçirdiği sesli kütüphanesinde barındırdığı binlerce sesli kitapla Türkiye’de bu alanda en büyük kütüphanelerden birini çevrimiçi ortamda ücretsiz sunuyor. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi Braille Bölümü görme engelli öğrencilerin yararlanabileceği kütüphane materyallerinin bulundurulduğu özel bir koleksiyon da sahip.

SESLİ KÜTÜPHANEDE BİNLERCE KİTAP

GETEM Kütüphanesi’nde kitaplara her yerden ve her zaman ulaşılabiliyor. 2006’da kurulan GETEM’in iki temel işlevi var. Bunlardan ilki, ülkedeki basılı kaynaklardan sınırsızca faydalanamayan tüm engelli bireylerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamak, diğeriyse Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Engelliler Birimi’nin işlevselliğinde büyük rol oynaması. GETEM Kütüphanesi, bünyesinde 22 bine yakını sesli kitap olmak üzere, bilgisayar sesli kitap, elektronik metin kitap, sesli betimlemelerden oluşan filmler ve radyo tiyatrolarından oluşan 44 bine yakın eser barındırıyor.

Görmeyenlerin yaşadığı en büyük engel olan mürekkep yazıyla yazılı belgeleri okuyamama sorunu, kabartma yazı sistemi Braille kitap, sesli kitap ve e-metin gibi farklı formatlarla gideriliyor. 4 bin 500’ e yakın okuyucu gönüllüye sahip GETEM’in şu anda toplam 8 bin 300 engelli üyesi bulunuyor. Sadece bireysel değil, kurumsal olarak da üyeliğin kabul edildiği GETEM’de daha fazla engelli bireye aracı kuruluş yardımıyla ücretsiz hizmet veriliyor. GETEM e-kütüphane işlevinin yanı sıra, birçok destek teknolojisini içeren gelişmiş bir laboratuvar rolünü de üstleniyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde her yıl sayıları 20-25 arasında değişen görme engelli ve az gören öğrenciler de bu laboratuvardan faydalanıyor. GETEM ayrıca Engelliler Birimi olarak farklı engel grubundaki öğrencilerin ihtiyaçlarını belirliyor. Gerekli düzenlemeler için öğretim üyeleri ve engelli öğrencilerle birlikte çalışmalar sürdürüyor.

HER YIL LİSANSÜSTÜ TEZ ÖDÜLLERİ

2018’den beri Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politikalar Forumu ve Research Worldwide İstanbul ortaklığıyla lisansüstü öğrencilere yönelik "Engellilik Çalışmaları Güz Okulu" ve engellilik çalışmaları alanında “Lisansüstü Tez Ödülleri" veriliyor. Bu faaliyetlerle lisansüstü düzeyde insan hakları yaklaşımına dayanan engellilik çalışmalarını özendirmek ve bu çalışmaların akademide daha fazla yer bulması amaçlanıyor.

SİNEBU'DA SESLİ BETİMLEMELİ FİMLER

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM), Sesli Betimleme Derneği, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü ve Başka Sinema iş birliği ile hayata geçen SineBU’da Türkiye'de ilk defa bir filmin sesli betimlemeli izlenebilmesi için üniversite bünyesinde bir sinema salonu altyapısını hizmete sundu. Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu'nda (SineBU) her ay bir film aynı anda hem kulaklık ile betimlemeli hem de betimlemesiz gösterilebiliyor.

BEYAZ BASTON VE ERİŞEBİLİRLİK FESTİVALİ

GETEM ve Engelsiz Erişim Derneği’nin in katkılarıyla üniversitede "Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali" düzenleniyor. Bu festivallerde, görme engellerin sorunları tartışılırken, birçok erişilebilirlik örnekleri sergileniyor.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN ÖDÜLLÜ OY ŞABLONU

Boğaziçi Üniversitesi’nde engellilerin yaşam standartlarını ve toplumsal katılım düzeylerini artıracak projelerden biri de Engelsiz Erişim Derneği ile ortaklaşa yürüttüğü “Erişilebilir Oy Şablonu”. Görme engellilerin oy verme süreçlerini daha hızlı ve kolay bir hale getiren proje, 2019’da Birleşmiş Milletler’in (BM) bir alt organizasyonu olan Zero Project tarafından ödüle layık görüldü. Boğaziçi Üniversitesi'nin ortaklaşa çalışmalar yürüttüğü Engelsiz Erişim Derneği de 22 Mart'ta düzenlenen törende 'Erişilebilirlik' ödülleri kapsamında sosyal sorumluluk projeleri kategorisinde halk oylamasında birinci oldu. GETEM Direktörü Dr. Engin Yılmaz aynı zamanda Engelsiz Erişim Derneği’nin de kurucu üyesi.

DÜNDEN BUGÜNE ERİŞİLEBİLİR BELGESEL

1970’lerden bugüne, görme engelli mezun ve öğrencilerinin deneyimlerine yer veren "Boğaziçi Üniversitesi’nde Engelliliğin 50 Yılı” belgeseli hazırlandı. Belgesel görme engellilerin öğrenme ve bilgiye erişim süreçlerinin nasıl ilerlediğini birinci elden anlatıyor. Sesli betimlemeli ve işaret dili seçeneklerini de sahip belgesel 2018'de seyirciyle buluştu. Belgeselin fragmanı için tıklayınız.

GETEM ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

Engelliler Komisyonu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

 

 

  • Boğaziçi Üniversitesi'nde "Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat" yazılı balonlar