Boğaziçi Üniversitesi 1979 mezunlarının coşkulu buluşması

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Ofisi tarafından düzenlenen 40. Yıl mezuniyet törenleri etkinliğinin 2019 yılı konuğu 1979 yılı mezunları oldu. 24 Mayıs tarihinde Albert Long Hall’de buluşan mezunlar hem hasret giderdiler hem de yeniden kep atarak mezuniyet heyecanı yaşadılar.
Aykut Tarcan- İf Atölye

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’ünde buluşan 1979 yılı mezunları için düzenlenen törende Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, mezunlara şöyle seslendi:

‘’Sevgili mezunlarımız, yılın bu dönemi yeni mezun olacak öğrencilerimizin diplomalarını imzalayarak geçirdiğim heyecanlı bir dönem oluyor. Bu dönemin yılın en heyecanlı dönemi olmasının bir nedeni de 40. Yıl mezunlarımızla bir araya gelmek, çok değer verdiğim hocalarımla yeniden buluşmak... 40 yıl, 156 yıllık tarihimizde uzun bir süre. Sizler, hem Boğaziçi’nde öğrenciyken hem de mezuniyetten sonra her zaman acı, tatlı her anımızı paylaştınız, başarılarımızda katkılarınız çok büyük.

Boğaziçi Üniversitesi’ni dünya üniversiteleri ile karşılaştırdığınızda US News sıralamasında 2018 yılında 190. sırada yer alıyoruz. Florida State Üniversitesi de bizimle aynı sırada ancak bizim bütçemiz 50 Milyon USD iken Florida State Üniversitesi’ninki 1.7 Milyar USD. Burada ‘’Bizim de elimizde benzer kaynaklar olsaydı Boğaziçi nerede olurdu?’’ sorusu akla geliyor. Boğaziçi Üniversitesi dün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin en iyi öğrencileri tarafından tercih ediliyor. Bizler onları ülkemizin ve dünyanın geleceğine en iyi şekilde hazırlamak gibi bir misyon üstlendik. Öğrencilerimizin kaliteli eğitim alması için sizin destekleriniz çok önemli’’ .

Mezuniyet töreninde mezunlar adına İşletme bölümü mezunu Prof. Dr. Jale Sözer Oran, Makine Mühendisliği Yüksek Lisans mezunu Cengiz Torun ve Ön Lisans Yöneticilik mezunu Atilla Kalkay birer konuşma yaparak Boğaziçi Üniversitesi mezunu olmaktan duydukları gurur ve mutluluğu ifade ettiler. 1979 yılı mezunlarının arasında ayrıca Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İrem Nuhoğlu ve Prof. Dr. Neşe Bilgin de yer aldı.

BÜVAK Mütevelli Heyeti Üyesi ve Emeritus Prof. Dr. Oya Başak da törene katılarak bir konuşma yaptı. Oya Başak, Boğaziçi Üniversitesi’nin Türkiye’de bir ‘’Excellence in Education’’ örneği olduğunu belirterek bu özelliğini devam ettirebilmesi için mezunların desteğine gerek olduğunu ifade etti.

Törene katılan İdari Bilimler, Mühendislik, Temel Bilimler ve Ön Lisans mezunları sırasıyla sahneye çıkarak mezuniyet belgelerini fakülte sıralamasına göre Prof. Dr. Mehmed Özkan, Prof. Dr. Ayşegül Toker, Prof. Dr. Emine Erktin, Prof. Dr. Mustafa Dilber, Prof. Dr. Oya Başak, Prof. Dr. Yorgo İstefanopulos, Prof. Dr. Zafer Yenal ve Prof. Dr. Arzu Tektaş’ın elinden aldılar. Kariyer Merkezi Koordinatörü Burcu Ertürk Kılıç’ın sunduğu törenin sonunda mezunlar keplerini fırlatarak Boğaziçi’nden yeniden mezun olmanın coşkusunu yaşadılar.

Galeri 4 Fotoğraf