Boğaziçi Üniversitesi Çin’in önde gelen üniversitelerinden Northeastern University ile işbirliği anlaşması imzaladı

Boğaziçi Üniversitesi, sanayi-üniversite işbirlikleri ve teknoloji transferi konusunda Çin’in önde gelen üniversitelerinden Northeastern University (NEU) ile karşılıklı öğrenci değiş-tokuşu ve genel işbirliği (MoU) anlaşması imzaladı.

İmza töreni, 2 Mayıs 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Northeastern University Rektörü ZHAO Ji’nin katılımlarıyla Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlendi.

Törende ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zeynep Atay Gök, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölüm başkanlıkları görevlerinde bulunmuş olan ve halen UNESCO Mekatronik Kürsüsü Başkanı olan Prof. Dr. Okyay Kaynak, Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Bülent Öktem, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) Koordinatörü Alişan Kuloğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Direktörü Ece Günay hazır bulundu.

NEU delegasyonunda ise Northeastern University Rektör Yardımcısı XU Feng’in yanı sıra sanayi-üniversite işbirlikleri ve teknoloji transferi alanlarında Northeastern University’nin ilgili konulardaki yöneticileri ZHANG Haifeng, MA Lixiao ve LIU Haibo yer aldı.

Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin Çin’de çalışan yabancı uzmanları onurlandırmak için verdiği en yüksek ödül olan Çin Dostluk Ödülü’ne 2016 yılında layık görülen Prof. Dr. Okyay Kaynak’ın temaslarıyla iki üniversite arasında başlayan işbirliği sürecinde varılan nihai noktada, Boğaziçi Üniversitesi ve Northeastern University arasında öncelikle lisansüstü derecesinde öğrenci değişim programının başlatılmasına ve akademik konularda işbirliklerine gidilmesine karar verildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü’nde yer alan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nü de ziyaret eden NEU Delegasyonu üyeleri Güney Kampüs’e geçerek öğle yemeğinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşin Ertüzün, Prof. Dr. Zeynep Atay Gök, Prof. Dr. Ali Tekcan ve ayrıca Prof. Dr. Okyay Kaynak ile buluştular. Delegasyon üyeleri imza töreninin ardından BÜYEM ve Boğaziçi Teknopark hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

1923 yılında kurulan Northeastern University’nin bugün 30 bini aşkın öğrencisi ve 2 bini aşkın öğretim üyesi bulunuyor. Sanayi - üniversite işbirliğinde başarılı örneklere imza atan NEU, teknoloji transferi konusunda ülkenin en iddialı yükseköğretim kurumlarından biri olarak gösteriliyor. Ağırlıklı olarak mühendislik bilimlerini odağına alan NEU, Kontrol Mühendisliği alanında Çin’in bir numaralı üniversitesi olarak biliniyor. NEU maden mühendisliğinden malzeme bilimine, bilişimden otomasyona yüksek teknolojinin yer aldığı alanlarda multidisipliner eğitim yaklaşımı uyguluyor.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi

Fotoğraflar: Kenan Özcan