Boğaziçi Üniversitesi, Dünya Sıralamalarında Yükselişte!

Boğaziçi Üniversitesi, QS araştırması sonucuna göre, Edebiyat ve Beşeri Bilimler alanında Türkiye üniversiteleri arasında lider konuma yükseldi. Üniversite, Sosyal Bilimler alanında da dikkat çekici bir yükselişe imza attı. Bilim alanlarına göre üniversite sıralaması araştırması için QS, 22 milyon akademik çalışma ve 200 milyon atfı incelendi, dünya çapında 1130 akademi kuruluşunu 5 alanda analiz etti.

Küresel İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) kuruluşunun, üniversiteleri bilim alanlarına göre sıraladığı araştırma sonuçları açıklandı. Gelişen Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında 7. sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi, Edebiyat ve Beşeri Bilimler alanında dikkat çekici bir başarı sergiledi. Üniversite, Mimarlık, arkeoloji, sanat&tasarım, tarih, İngiliz dili ve edebiyatı, dilbilim, modern diller, felsefe, teoloji, gibi bölümlerin yer aldığı Edebiyat ve Beşeri Bilimler alanında, Türkiye’deki üniversiteler arasında lider duruma yükseldi. Geçen sene bu alanda 401 – 450 bandında yer alırken, 2018 yılında 344. sıraya yükseldi.

Farklı bilim alanlarındaki sıralamada yükseldi

Boğaziçi Üniversitesi’nin, başta Sosyal Bilimler olmak üzere, Mühendislik ve Teknoloji ile Doğa Bilimleri alanları gibi pek çok bilim alanında aynı anda performansını artırması dikkat çekti. Boğaziçi Üniversitesi, Sosyal Bilimler alanında 401-450 bandından 368’inci sıraya sıçradı. Mühendislik ve Teknoloji alanında geçen sene 361. sırada olan üniversite, 63 sıra atlayarak  298’inci sıraya; Doğa Bilimleri alanında ise, 452 – 500 bandından, 401 – 450 bandına yükseldi.

QS alan sıralaması dünyadan seçkin akademisyen ve işverenleri kapsayan anket çalışmasından elde edilen “akademi ve işveren saygınlık verileri”, “öğretim üyesi başına atıf sayıları”, “öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayıları” ve üniversitedeki akademisyenlerin ürettikleri çalışmanın verimliliği ile etkisini ölçen H-indeksi hesaplanarak oluşturuldu. QS, bilim alanlarına göre üniversite sıralaması araştırması için 22 milyon akademik çalışma ve buradaki 200 milyon atfı inceledi. Dünya çapında 1130 akademi kuruluşu 5 alanda analiz edildi.