Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora sahibi Mikis Theodorakis’e veda

Dünyaca tanınan müzisyen Mikis Theodorakis 2 Eylül’de Atina’daki evinde yaşamını yitirdi. 1964’te dönemin öne çıkan filmlerinden “Zorba”nın müziklerini yaparak üne kavuşan 96 yaşındaki ünlü müzisyen, 2009’da Boğaziçi Üniversitesi’nden Fahri Doktora unvanı almıştı.

Yunanistan’ın önde gelen müzisyenlerinden Mikis Theodorakis 96 yaşında Atina’daki evinde hayatını kaybetti. Başrollerinde ABD’li aktör Anthony Quinn’in oynadığı ve yazar Nikos Kazancakis’in aynı adlı romanından uyarlanan “Zorba” filminin müzikleriyle dünya çapında üne kavuşan Theodorakis’in ölümü ardından Yunanistan’da üç günlük yas ilan edildi.

2009'DA FAHRİ DOKTORA ÜNVANI

Boğaziçi Üniversitesi 2009’da Mikis Theodorakis’e Fahri Doktora unvanı vermişti. Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, dönemin Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran yaptığı tören konuşmasında “Üniversitemizin senatosu, bu kararı verirken, Theodorakis’in yaşam boyu sürdürdüğü özgürlükçü ve demokrasi yanlısı tavrını ve Türk-Yunan dostluğu konusundaki çabalarını tabii ki takdirle karşılamıştır ama kararını efsane bir müzik insanını onurlandırmak üzere inşa etmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

“ENERJİMİZİ TOPLUMLARIMIZI İLERİYE TAŞIMAYA HARCAMALIYIZ”

Mikis Theodorakis ise sağlık problemleri nedeniyle katılamadığı törene bir video mesajı göndermiş, çağdaş Yunan ve Türk müziklerinin kökeninin Doğu Roma kültürü ve dolayısıyla Boğaziçi olduğunu belirterek, bu doktora beratının kendisi için ayrı bir anlamı olduğunu vurgulamıştı.

Dünyaca tanınan müzisyen video mesajında, “İstanbul’u Yunan ve Türk halklarını birleştiren bir bağ olarak gördüm; biz Balkan halkları enerjimizi iç çekişmeler yerine toplumlarımızı ileri taşımaya harcamalıyız” diye konuşmuştu.

Teodorakis; Zülfü Livaneli, Aziz Nesin, Yaşar Kemal gibi sanatçılarla 1986'da Türk-Yunan Dostluk Derneğini kurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2010’da Theodorakis'i evinde ziyaret etmişti.

*/