Boğaziçi Üniversitesi geleceğin fizikçilerini yetiştirecek

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü, Eylül ayında TÜBİTAK Bilim Toplum 4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları’nın desteğiyle fiziğe ilgi duyan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen lise 11 ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik özel bir yaz okulu projesi düzenliyor. Fiziğe meraklı lise öğrencileri, Eylül’de Liseler için Deneysel Yüksek Enerji Fiziği Yaz Okulu’nda buluşacak.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü, Eylül ayında TÜBİTAK Bilim Toplum 4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları’nın desteğiyle fiziğe ilgi duyan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen lise 11 ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik özel bir yaz okulu projesi düzenliyor.  

Liseler için Deneysel Yüksek Enerji Fiziği Yaz Okulu (Lidyef2018), 9-16 Eylül tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü ve Boğaziçi Üniversitesi KAHVELab (Kandilli Algıç Hızlandırıcı ve Enstrümentasyon Laboratuvarı) işbirliği ile Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde düzenlenecek. Tamamen ücretsiz olan yaz okuluna, Türkiye genelinden parçacık fiziğine ilgi duyan 30 öğrenci kabul edilecek.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Ar. Gör. Saime Gürbüz, Prof. Dr. V. Erkcan Özcan ve Prof. Dr. Metin Arık, İstanbul Üniversitesi’den Doç. Dr. Aytül Adıgüzel, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serkant Ali Çetin, University of California’dan Doç. Dr. N. Gökhan Ünel, Kyungpook National University'den Doç. Dr. Sezen Sekmen’in de aralarında bulunduğu ülkemizde bu alanda çalışan öncü fizikçiler; Lidyef2018’de yüksek enerji fiziği alanındaki güncel çalışmalar hakkında bilgiler verecek. Parçacık fiziği, hızlandırıcılar, algıçlar, Arduino ve MBlock, 3 boyutlu yazıcılar, Higgs parçacığının da aralarında bulunduğu birçok ilgi çekici konunun ele alınacağı yaz okulunda öğrenciler parçacık fiziği ile ilgili çeşitli deneyler yapma, canlı bağlantılar ile CERN'de çalışan fizikçiler ile tanışma, çeşitli geziler ve aktiviteler ile kendilerini geliştirme fırsatı da bulacak.

Liseler için Deneysel Yüksek Enerji Fiziği Yaz Okulu’na kabul edilen 30 öğrencinin İstanbul’a ulaşım da dahil olmak üzere tüm ulaşım, konaklama ve yemek masrafları proje tarafından karşılanacak. Öğrenciler proje süresince Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü yurtlarında tek kişilik odalarda rehberler gözetiminde konaklayacak.

Liseler için Deneysel Yüksek Enerji Fiziği Yaz Okulu başvuruları, 22 Haziran’a kadar http://lidyef.com/başvuru sayfasından yapılabiliyor. Sonuçlar Temmuz ayında kabul edilenlere mail yolu ile duyurulacak ve listeler Lidyef2018 web sitesinde açıklanacak.

Öğrenciler, Yaz okulu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru için lidyef.com adresini ziyaret edebilir, lidyef2018@gmail.com adresine e-mail atabilir ya da gelişmeleri Lidyef2018 sosyal medya hesaplarından (facebook.com/lidyef2018, instagram.com/lidyef2018, twitter.com/lidyef2018) takip edebilirler.