Boğaziçi Üniversitesi Hidrolik Laboratuvarı Çalık Holding desteğiyle yenilendi

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuvarı’nın yenilenmesi nedeniyle düzenlenen açılış Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın katılımıyla 22 Kasım tarihinde gerçekleştirildi.

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hilmi Luş, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Otay ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Baş Danışmanı Hakkı Akil’in de katıldıkları açılış töreninde üniversite ve endüstri işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulandı.

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencilerinin uygulamalı eğitim aldıkları ve araştırma yaptıkları bir laboratuvar olarak faaliyetlerini sürdüren Hidrolik Laboratuvarı, Çalık Holding’in yatırımıyla yenilendi.

Rektör Mehmed Özkan ve Ahmet Çalık’ın kurdele kesimiyle katıldıkları açılışta nitelikli mühendislere ihtiyacımız olduğunu vurgulayan Ahmet Çalık, Boğaziçi Üniversitesi’ne bu alandaki çalışmalardan dolayı teşekkür ederek de Boğaziçi’nin diğer üniversitelere oluşturduğunu belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi’nin inovasyon alanında yürüttüğü çalışmaları hızlandırmak ve bu çalışmalara yenilerini eklemek için endüstri ve üniversite işbirliğinin artmasının önemini vurgulayan Prof. Dr. Mehmed Özkan da Çalık Holding’e desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Özkan, Boğaziçi Üniversitesi’nin yenilenebilir enerji alanında yürüttüğü çalışmalardan örnekler vererek bu bağlamda Sarıtepe Kampüsü’nün kendi işlettiği rüzgâr enerji santraliyle yenilenebilir rüzgâr kaynağından enerjisini sağlayan dünyadaki ilk üniversite kampüsü olduğunu vurguladı.

Hidrolik Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalar ise İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Otay tarafından katılımcılarla paylaşıldı. Lisans düzeyinde iki adet su ve akışkanlar mekaniği dersi verdiklerini belirten Otay, bu derslerde sadece teorik eğitim değil laboratuvarda uygulamalı eğitim de verdiklerini ifade etti.

Çalık Holding’in yarım milyon TL’yi aşkın yatırımıyla laboratuvarın önemli bir bölümünün yenilenmesinin yanı sıra yeni alımlar da yapıldığını vurgulayan Otay, “Şu anda laboratuvarda bulunan aletler arasında toprak erozyonunu denemeye imkân tanıyan, baraj simülasyonu yaratan kanal ve kapalı devre akımları deney aletlerimiz bulunuyor. Önceden mevcut olan laminar akım aleti yenilenirken, baraj sistemi deviasyon kanalında da yüksek dinamik su basıncının yol açtığı risklere yönelik çalışmalar yapılabilecek. Bunun dışında elektrik enerjisini hidrolik enerjiye ve sonra tekrar elektrik enerjisine dönüştüren ve yenilenebilir enerji çalışmalarına hız verilmesini mümkün kılan aletler de laboratuvarımızda yer alıyor” bilgisini verdi.

Laboratuvarda kullanılacak aletlerin öğrenciler tarafından katılanlara tanıtıldığı açılış töreni üniversite ve sanayi işbirliklerinin artması dilekleriyle sona erdi.

Çalık Holding Hakkında

1981 yılında Ahmet Çalık tarafından kurulan Çalık Holding enerji, inşaat ve gayrimenkul, madencilik, tekstil, finans ve telekomünikasyon alanlarında faaliyet gösteriyor. Orta Asya, Balkanlar ve MENA bölgesi olmak üzere 22 ülkede çalışmalarını sürdüren Grup, yaklaşık 31 bin kişiye istihdam sağlıyor.

 

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi

Fotoğraflar: Kenan Özcan