Boğaziçi Üniversitesi ile Türk Kızılay arasında önemli işbirliği

Türk Kızılay ile Boğaziçi Üniversitesi arasında üç yıllık iş birliği protokolü imzalandı. Buna göre Boğaziçi Üniversitesi ile Türk Kızılay; uluslararası insani yardım, sosyal hizmet, göç ve afet, teknoloji, finans ve proje yönetimi gibi konularda ortak araştırmalar yapacak, çalışma grupları kuracak, raporlar hazırlayacak, seminer ve çalıştay gibi özel etkinlikler düzenleyecek. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi, Türk Kızılay personeli için eğitim programları da oluşturabilecek.
Kenan Özcan

Dr. Kerem Kınık ve Prof. Dr. Mehmed Özkan

Boğaziçi Üniversitesi ile Türk Kızılay arasında ilk etapta üç yıl sürecek çok kapsamlı bir akademik iş birliği protokolü yapıldı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın imzaladığı protokole göre, iki kurum arasında ortak araştırmalar yapılacak, raporlar hazırlanacak, çalışma grupları oluşturulacak ve seminer, çalıştay gibi birçok özel etkinlik düzenlenecek. Boğaziçi Üniversitesi ayrıca gerekli görülen alanlarda Türk Kızılay personeline özel eğitim de verebilecek.

“İNSANLIĞIN HİZMETİNE KOŞANLARDAN OLMAYA GAYRET EDİYORUZ”

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'te düzenlenen imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan, insanlığın hizmetine koşmanın önemine dikkat çekerek” Bu iş birliğinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ülkemiz ve dünya insanlarının hizmetine birlikte koşmak bizim için çok önemli. Yaşanan bazı olaylardan dolayı insanlığın nereye gittiğini iyi görüyoruz. Ancak her şeye rağmen insanlığın hizmetine koşanlar var ve biz de bunlardan olmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

“BOĞAZİÇİ’NDE YABANCI HİSSETMİYORUZ”

Türk Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık da Boğaziçi Üniversitesi ile insani yardım, kalkınma, toplum sağlığı ve yoksulluğun ortadan kaldırılması gibi birçok alanda yeni işbirlikleri kurulacağına vurgu yaparak şunları söyledi:

“Bir dünya markası olan Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliği bizim için bir onur ve gurur vesilesi. Özelikle insani yardım, kalkınma ve toplum sağlığı gibi konularda yapılabilecek çok iş var. Şu anda zaten Boğaziçi Üniversitesi ile yürüttüğümüz ortak çalışmalarımız devam ediyor. Toplumsal afete hazırlık, risk ve zarar azaltma gibi alanlarda mühendislik fakültesi birlikte geliştirdiğimiz projelerimiz ve patentlerimiz var. Yeni protokolle bu çalışmalar da çok farklı bir ivme ve nitelik kazanacak. Bunun dışında insani yardım ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasında sürdürülebilir, nitelikli, yenilikçi finansman modelleri gibi konularda da iş birliklerimiz sürecek. Boğaziçi Üniversitesiyle bu protokol bizim için heyecan verici. Buradaki akademisyenlerin her birisi bizimle iletişim kurarken bir sivil toplum neferi gibi hareket ediyor. Bu anlamda Boğaziçi ile ilişkilerimizde yabancı hissetmiyoruz. Üniversite, akademi ve Kızılay iş birliğinin hem ülkemizde yerleşik hale gelmesi hem de dünyaya katacağı değerler açısından, bu fırsatı bize verdiği için Boğaziçi Üniversitesi’ne teşekkür ediyoruz.”

ORTAK ARAŞTIRMALAR, RAPORLAR, ÇALIŞTAYLAR VE EĞİTİMLER

Boğaziçi Üniversitesi ile Türk Kızılay gelecek üç yılda insani yardım, uluslararası insancıl hukuk, afet yönetimi, göç çalışmaları, uyum çalışmaları, halk sağlığı, kan ile kan bileşenleri, teknoloji, finans ve proje yönetimi gibi birçok alanda ortak faaliyetler düzenleyecek. Bunlar arasında adı geçen konularda saha çalışmaları gerçekleştirmek, araştırmalar yapmak, raporlar hazırlamak ve lisans-lisansüstü öğrencilerinden oluşan araştırma ekipleri kurmak da yer alıyor.

İş birliği geliştirilen alanlarda sempozyum, panel, konferans, yarışma, sertifika programı, çalıştay ve seminer gibi akademik ve alana özel etkinlikler de yapılacak. Boğaziçi Üniversitesi ayrıca gerekli görülen alanlarda Türk Kızılay personeline özel eğitim de verebilecek. Protokol 3 yıl devam edecek.

 

  • Dr. Kerem Kınık ve Prof. Dr. Mehmed Özkan