Boğaziçi Üniversitesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan akıllı ulaşım alanında güçlü iş birliği

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Boğaziçi Üniversitesi arasında ülke düzeyinde Akıllı Ulaşım Sistemleri alanında çalışmalar yapılmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. 26 Nisan tarihinde Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen protokolün imzaları Bakan Adil Karaismailoğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu tarafından atıldı.

Otonom Araç Sistemleri, Hareketlilik ve Akıllı Ulaşım Sistemleri alanında imzalanan iş birliği protokolüyle ülke düzeyinde tüm ulaşım türlerine entegre, güncel teknolojileri kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, güvenli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturması yönünde çalışmalar yapılması hedefleniyor.

İş birliği protokol imza töreninde ilk olarak sözü Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu aldı. Kamu, özel sektör ve üniversitenin bir araya gelmesinin sadece sinerji değil son derece inovatif sonuçlar da doğurduğunu vurgulayan Bulu, Boğaziçi Üniversitesi'nin Türkiye'nin seçilmiş beş araştırma üniversitesinden biri olduğunu belirterek, Bakanlık ile imzalanan iş birliği protokolünün önemine işaret etti. Araştırma üniversitesi olarak ileri teknolojilerin üretilmesini, bilimsel çalışmaların yapılmasını, dünyada yeni yapılan bir şey ne ise o yarışta olmayı isteyen, bunun için çabalayan bir üniversite olduklarının altını çizen Bulu, şunları kaydetti: ‘’Akıllı ulaşım inanılmaz bir enerji verimliliği getirecek. Ayrıca akıllı ulaşım sistemlerinin önemli çevreci sonuçları olacak. Akıllı ulaşımın hukuki, enerji ve yazılım boyutları söz konusu. Bu nedenle bu konu disiplinler arası yaklaşımla çözülmesi gereken bir problem’’.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Adil Karaismailoğlu, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada şunları kaydetti: ‘’Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte, ileri bilişim teknolojilerini kullanarak yenilik ve gelişmeye katkı sağlayacak insan ve çevre odaklı bir ulaşım sistemi oluşturulması için çalışacağız. Ar-Ge ve mühendislik çalışmalarını birlikte hızlandıracağız. Güncel teknolojileri kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, güvenli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmak misyonumuzu gerçekleştirmek için bilimsel süreçleri işleteceğiz. İş birliğimizin ilk çalışması olarak, dünyada gelişmekte olan otonom (bağlantılı) araç teknolojilerinin ülkemizde de yerli ve milli olarak üretilmesini desteklemek ve ulaştırma altyapılarımızı gelişen teknolojilere uyumlu hale getirmek istiyoruz. Bu amaçla, ulaştırma alanında dünyada ilk 'Otonom Araçlarla Sürüş Mimarisi ve Trafik Yönetimi' konusunda çalışmalar yürüteceğiz.  Otonom-bağlantılı ve elektrikli araç test çalışmalarımızın başarılı şekilde tamamlanması sonrasında, bu araçları yolcu taşımacılığında kullanmaya başlayacağız’’.