Boğaziçi Üniversitesi Teknofest 2020’ye hazırlanıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin paydaşları arasında olduğu ve bu yıl Gaziantep’te düzenlenecek olan Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne yönelik çalışmalar başladı. İlki 2018 yılında gerçekleştirilen ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesine yönelik düzenlenen Teknofest’in akademik paydaşlarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi, bu yıl da yenilikçi projeleriyle festivale katılacak.

2020’nin Eylül ayında Gaziantep’te düzenlenmesi beklenen Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin artık çift haneli yıllarda Anadolu’nun farklı şehirlerinde ve tek haneli yıllarda ise yine İstanbul’da gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Geçtiğimiz yıl Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen ve 1 milyon 720 bin ziyaretçiyi teknolojiyle buluşturan Teknofest’in 11 akademik paydaşı arasında Boğaziçi Üniversitesi de bulunuyor.

Geçtiğimiz yılki Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştiren festivalde interaktif sunumlarıyla halkın yoğun ilgisini çeken Boğaziçi Üniversitesi, Kodit-Ninja Coders Rateme, Akıllı Konveyör gibi girişimleri ve Protez El, Mikroalg Tabanlı Sürdürülebilir Biyojet Yakıtı gibi araştırma projelerini tanıtmıştı. Bilimsel bilgiyi toplumla paylaşma hedefi odağında Teknofest süresince çeşitli Açık Dersler de düzenleyen Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün deprem tırı aracılığıyla da ziyaretçilere 7.4 büyüklüğündeki deprem simülasyonu ile uygulamalı eğitimler vermişti. BURST Otonom Araçlar Takımı ile Teknofest’in Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na da katılan ve hacker demosuyla interaktif bir siber güvenlik eğitimi de veren Boğaziçi Üniversitesi proje çeşitliliğiyle ön plana çıkmıştı.

Gaziantep’te düzenlenecek olan Teknofest 2020 için çalışmalara başlayan Boğaziçi Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri bu yıl da farklı alanlardaki projeleri ve uygulamalı eğitimleriyle festivale katılmayı planlıyor.