Boğaziçi Üniversitesi Teknofest’te interaktif sunumlarıyla dikkat çekti

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (Teknofest) 17 Eylül-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşti. Teknofest’in akademik paydaşları arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nin de yer aldığı festival alanı 6 günde 1 milyon 720 bin ziyaretçiyi ağırladı. Boğaziçi Üniversitesi standında sergilenen projelerin çeşitliliği dikkat çekti.

Festival alanındaki Boğaziçi Üniversitesi standı; Kodit-Ninja Coders Rateme, Akıllı Konveyör gibi girişimlerin tanıtımları, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nün düzenlediği DNA izolasyonu gibi ziyaretçilerin bizzat deneyimlediği deneyler ve Protez El, Mikroalg Tabanlı Sürdürülebilir Biyojet Yakıtı gibi araştırma projeleri ile her yaştan ziyaretçinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bilimsel bilgiyi toplumla paylaşmayı hedefleyen Boğaziçi Üniversitesi, Açık Ders seminerlerini de bu yıl Teknofest'e taşıdı.

Teknofest’in Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılan BURST Otonom Araçlar Takımı’nın aracının da hafta sonu sergilendiği stantta BURST ekibi, yarışlara 100 takımın katıldığını ve 33 tanesinin teknik kontrolden geçerek 25’inin yarışmaya girebildiğini belirtti. Araçlarının teknik kontrolleri başarıyla geçerek yarışma sonucunda 19. sıraya yerleştiğini ekleyen BURST ekibi, önümüzdeki sene bu sıralamayı üste taşımayı hedeflediklerini kaydetti. 

Hacker demosuyla interaktif bir siber güvenlik eğitimi verildi

Stant içerisinde Boğaziçi Üniversitesi Siber Güvenlik Merkezi (BÜSİBER) yöneticisi ve Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bilgin Metin, siber güvenliği farkındalığı oluşturmak için BÜSİBER’in gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında ziyaretçileri bilgilendirdi. 3 yıldır Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 adet siber kampı düzenlediklerini aktaran Doç. Dr. Bilgin Metin, her yıl kamplara yaklaşık 1500 kişinin katıldığını ve siber güvenlik konusunda eğitim almak isteyen gençlere Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim olanağı olduğunu duyurduklarını aktardı. Boğaziçi standında bir hackleme demosuyla ziyaretçilere interaktif siber güvenlik eğitimi verildiğini ekleyen Metin, ziyaretçilerin demo sisteminin nasıl hacklendiğini gördüklerini, böylece herhangi bir sistemin kolayca hackelenebileceğinin farkına vardıklarını kaydetti. Doç. Dr. Bilgin Metin bu şekilde insanların siber güvenlik saldırılarına karşı daha iyi önlem almaları gerektiği konusunda bilinç kazanımlarının sağlandığını açıkladı. 

İnsansı robotlarla etkileşim kurma yolları anlatıldı

Stant içerisinde ilgi çeken bir başka proje ise Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Akın liderliğinde Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen insansı robot oldu. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan ve proje ekibinde yer alan Rahmetullah Varol, katılımcılara yapılan robot çalışmaları hakkında bilgi verdiklerini özellikle gençlerin ilgisiyle karşılaştıklarını aktardı. Boğaziçi Üniversitesi’nde yapay zekâ laboratuvarı bünyesinde çalıştıklarını belirten Varol, çalışmalarının daha çok insanlarla robotların etkileşimi üzerine olduğunu örneğin rehabilitasyon robotları ile insanların spor yaparken yapmaları gereken hareketleri robotlar yardımıyla öğrenip yaptıkları hareketlere de göre de robotların geri dönüş sağlaması üzerine çalıştıklarını aktardı. Varol, Boğaziçi Üniversitesi’nde insansı robotlar sayesinde soru-cevap şeklindeki uygulamalarda insanlarla robotların doğal bir etkileşim kurma yolları hakkında da araştırma yapıldığını belirtti.

Öğretmenler ve veliler, KODIT’i faydalı buldular

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve mezunları tarafından eğitim alanında kurulmuş bir girişim olan Ninjacoders, KODIT cihazları ile özellikle öğretmenlerin ve velilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Diğer robotik kodlama cihazlarından farklı olan KODIT’in kodlamayı öğretmesinin yanı sıra, okul öncesi çocuklara ders programı düzenlemekten yemek yemeye hayatlarında sürekli bir algoritma olduğu bilgisini kazandıracağını belirten KODIT ekip üyeleri, projelerinin Boğaziçi Üniversitesi’nin anaokulu eğitimlerinde de denendiğini ekleyerek KODIT’in eğitimdeki yararlarını ziyaretçilerle paylaştı.

Yosunlardan sürdürülebilir jet yakıtı elde etmek

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Dr. Öğretim Üyesi Berat Haznedaroğlu’nun kurucusu olduğu ve araştırmalarının üniversitenin Kilyos Kampüsü’nde gerçekleştirildiği “Mikroalg Tabanlı Sürdürülebilir Biyojet Yakıtı” projesi hakkında da stant ziyaretçileri bilgilenme fırsatı elde ettiler. Yosunlardan elde edilen farklı ürünler üzerinde çalıştıklarını belirten Berat Haznedaroğlu, Teknofest’te savunma ve havacılık gibi alanlardan ağırlıkta olmak üzere birçok teknolojinin sergilendiğini, yosunlardan biyoyakıtlar elde edilebildiği için bu proje ile Boğaziçi standında da bu alanlardan bir ürünün sergilenmiş olduğunu vurguladı. Yosunlardan elde edilen jet yakıtının önemini aktaran Haznedaroğlu jet yakıtın yandığında karbondioksit salınımı gerçekleştirdiğini, yosunların ise o karbondioksiti fotosentezle yakaladığını böylece karbondioksit çevriminin sağlanması açısından yararlı olduklarını ekledi.

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi stantlarından bir diğeri de Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü standı oldu. Çilek ve kivi hücrelerinin DNA’sını ayırma, mutasyona uğramış meyve sineklerinin mutasyona uğramadan önceki ve sonraki halini ve kan hücrelerini mikroskopta inceleme fırsatı sunan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü standı, özellikle gençler tarafından ilgiyle karşılandı. Gençlerin bilime olan merakına tanık olmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören, “Burada yaptığımız DNA ayrıştırma deneylerine katılan öğrencilerin, öğretmenlerin gözleri parlıyor. Burada olmak bizim için bu açıdan mutluluk verici,” ifadelerini kullandı.

Deprem tırının önünde uzun kuyruklar oluştu

Bu yıl da festivale katılan BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün deprem tırında ziyaretçilere 7.4 büyüklüğünde deprem simülasyonu ile uygulamalı eğitimler verildi. Önünde uzun kuyrukların oluştuğu tırdaki simülasyon deneyimine ailesiyle katılan ve seyahat acentalığı yapan Şahin Can, uygulamalı eğitim sonrası düşüncelerini şöyle aktardı: “Biz Gebze’den geliyoruz. Depreme dayanıklı evde oturmuyorduk, bu yüzden yakın zamanda depreme dayanıklı olan bir eve taşındık. Deprem tırındaki eğitimde önemli bilgiler sunuluyor. Deprem anındaki pozisyonumuz, eşyaların konumu, yapmamamız gerekenler detaylıca paylaşıldı. Deprem bilincinin kazandırılması anlamında bu eğitimleri gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi’ne teşekkür ediyoruz.”

 

Boğaziçi standındaki teknoloji çeşitliliği dikkat çekti

Teknofest’te Boğaziçi Üniversitesi standını ziyaret eden bazı katılımcıların izlenimleri ise şu şekilde oldu:

Ahmet Şerif: “Tekirdağ Namık Kemal Lisesi’nde öğretmenim. Burada teknolojinin farklı örneklerini görmek güzeldi. Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar, sağlık ve eğitim anlamında Türkiye’de büyük araştırmaların yapıldığını gösteriyor. Bu projelerin günlük hayatımızdaki kullanımları arttıkça faydaları daha çok hissedilecektir. Benim en çok anaokulu çocukları için yapılan KODIT projesi ilgimi çekti.”

“Ben Serkan. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun oldum. Bir yazılım firmasında çalışıyorum. Burada özellikle Siber Güvenlik Merkezi’nin bilgilendirmelerini yararlı buldum. Katılım epey yoğundu. Boğaziçi Üniversitesi’nin teknolojik araştırmalar konusunda bir odak noktası olduğunu gösteriyor.  

 “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kimya Bölümü öğrencisiyim. İsmim Aleyna. Buraya okulumuzun standını ziyaret etmek adına yine Boğaziçi’nde okuyan arkadaşımla geldik. Stant içerisinde çok güzel çalışmalarla karşılaştık. Boğaziçi Üniversitesi, teknolojik araştırma anlamında ciddi bir seviye yakalamış. Stanttaki görevliler de bilgilendirme konusunda epey yardımcı oluyorlar ve herkesin anlayabileceği bir dilde projelerini tanıtıyorlar.”

Aslı Karakaş: “Mimarım. Protez El çok ilgimi çekti. Standı annemle birlikte ziyaret ettik. Annem ilk defa mikroskopta kan hücrelerini gördü. Onun için güzel bir deneyimdi. Burada yetişkinlerin teknolojinin çeşitli alanlarında interaktif şekilde bilgilenmesini değerli buluyorum.”

“Ben Sıla. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 11. sınıf öğrencisiyim. Buradaki projelerin hepsi etkileyici. Her kesime hitap eden çeşitli ürünler, deneyler paylaşılıyor.”

“İsmim Cansu. Adapazarı’nda okuyorum. 11. sınıftayım. Üniversite için Boğaziçi’ni hedefliyorum. Burada İnsansız Hava Araçları Ar-Ge Topluluğu’nun sergilediği droneları beğendim. Siber Güvenlik Merkezi standından ise dünya üzerindeki saldırıların haritasını çıkaran uygulamalar hakkında bilgi aldık. Gezdiğim diğer üniversitelerden farklı olarak Boğaziçi standında çeşitli bölümlerden projeler var. Bu çeşitlilik çok güzel olmuş.”

Galeri 10 Fotoğraf