Boğaziçi Üniversitesi ve Ayvalık Belediyesi, Yerel Kalkınma için 'İyi Niyet Anlaşması'' imzaladı

Boğaziçi Üniversitesi Ayvalık ilçesinin ihtiyaçlarına yönelik yerel kalkınma projelerinde Ayvalık Belediyesi ile işbirliği yaptı. Taraflar arasında 24 Ağustos 2015 tarihinde ‘’İyi Niyet Anlaşması’’ imzalandı.
Törende, Rektör Gülay Barbarosoğlu ile Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve beraberindeki heyetin yanı sıra, Rektör Danışmanı  Prof. Dr. Fikret Adaman ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Mumcu da yer aldı.

Anlaşmayı Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ve Ayvalık Belediyesi Başkanı Rahmi Gençer’ imzaladı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ve Ayvalık Belediyesi Başkanı Rahmi Gençer’in katılımıyla, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen imza töreniyle uygulamaya giren işbirliği kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi eğitim ve danışmanlık projelerinde Ayvalık Belediyesi’ne destek olacak.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve beraberindeki heyetin yanı sıra, Rektör Danışmanı  Prof. Dr. Fikret Adaman ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Mumcu’nun  yer aldığı imza töreninde Rektör Gülay Barbarosoğlu, üniversitelerin yerel kalkınmadaki sorumluluğuna değinerek ‘’Doğru Üniversite’’ modelinin, önce kendi bölgesinde katkı yaratan, ardından bu katkıyı daha geniş bir platforma yayan bir model olduğu görüşünü ifade etti. 

Rahmi Gençer ise, Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek bu işbirliğinin ilk halkalarından biri olan ve halen Ayvalık’ta devam etmekte olan Zeytin Çekirdekleri Yaz Okulu sayesinde Ayvalık halkının Boğaziçi Üniversitesi’nin varlığını daha fazla hissedebildiğini ve üniversiteye dair pozitif algının güçlendiğini vurguladı.

Ayvalık Belediye ile imzalanan anlaşma kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi’nin gerekli ekipleri oluşturarak ilgili eğitim ve/veya danışmanlık hizmetlerinin yürütülmesi konusunda Ayvalık Belediyesi’ne desteği amaçlanıyor. Bu kapsamda ayrıca Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde  yerel kalkınma odaklı çalışmalar yapmak üzere tasarlanmakta olan UYGAR Merkezi’nin Ayvalık Belediyesi ile söz konusu işbirliğinde etkin rol alması planlanıyor. Ayrıca, işbirliği çerçevesinde Ayvalık Belediyesi’nin proje ekibine lojistik, teknik ve idari destek sağlaması ve Avrupa Birliği ve diğer fonlara ortaklaşa başvuru amaçlanıyor.

Zeytin Çekirdekleri Projesi yüzlerce çocuğa ulaşıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin Ayvalık Belediyesi ile işbirliği kapsamında başlatmış olduğu işbirliğinin ilk halkasını oluşturan Zeytin Çekirdekleri Yaz Okulu " ise başladığı tarih olan 10 Ağustos’tan bu yana yaklaşık 200 çocuğa ulaştı. 10 Eylül tarihine dek sürecek olan "Boğaziçi Üniversitesi Ayvalık Yaz Okulu'nda Okulu’nda tiyatro, sanat, ekoloji, öykü, müzik, dans, spor ve bilim başlıklarında Ayvalıklı çocukların temel gelişimlerine yönelik eğitimler veriliyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nden öğrenci ve akademisyenlerden oluşan 76 kişilik gönüllü ekibin yer aldığı Yaz Okulu’nda ekolojik yaşam, çocuk ve kimlik, çocuk hafızası ve geri dönüşüm temalarından hareketle sekiz ana atölye düzenleniyor.  Atölyelerde oyun ve eğitimlerle çocukların nitelikli zaman geçirmesi amaçlanırken, çocukların yaz okulu boyunca verilen eğitimleri kendi yaşamlarında da kullanabilecekleri bilgiler olarak kazanıma dönüştürmeleri amaçlanıyor.

 

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi 

                                                                                               

 

 

 

 

  • Anlaşmayı Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ve Ayvalık Belediyesi Başkanı Rahmi Gençer’ imzaladı