Boğaziçi Üniversitesi ve HAVELSAN Siber Güvenlik ile 5G için ortak çalışacak

Boğaziçi Üniversitesi ve HAVELSAN arasında “ArGe ve Ürünleştirme Çerçeve Sözleşmesi” imzalandı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve HAVELSAN CEO’su Ahmet Hamdi Atalay’ın imzaladığı sözleşme ile Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bilimsel birikimin ve araştırma faaliyetlerinin HAVELSAN’ın geliştirme ve ürünleştirme bilgi ve tecrübesiyle birleşmesinden doğacak teknolojik inovasyonlardan faydalanmak ve Türkiye’nin global ürün ve marka çıkarma hedefine katkı yapmak amaçlanıyor.

HAVELSAN tesislerinde 15 Mayıs Salı günü gerçekleştirilen imza töreninde, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Havelsan CEO’su Ahmet Hamdi Atalay yaptıkları konuşmada “sözleşmeyle başlatılan iki kurum arasındaki iş birliğinin, Türkiye’de üniversite ve sanayinin birlikte gerçekleştireceği çalışmalara örnek nitelikte olması” temennisinde bulundular.

ArGe ve Ürünleştirme Çerçeve Sözleşmesinin imzalanmasından hemen sonra, 16 Mayıs Çarşamba günü Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, ilgili doktora ve yüksek lisans öğrencileri, HAVELSAN uzmanları ve Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi yetkilisi bir çalışma toplantısı yaptı. Taraflarca belirlenen Siber Güvenlik ve 5G alanlarındaki 2 proje için, kapsam ve iş bölümünü belirlendi. Hazırlanan 2 teknik şartname incelenmesi amacıyla HAVELSAN’a gönderildi. Her iki projenin yönetimi ve proje çıktılarının ürünleştirilmesi konusunda, Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin aktif görev alması öngörülüyor.

HAVELSAN Hakkında

1982’de kurulan hem yurt içinde hem yurt dışında askeri, kamu ve özel sektör için özgün sistemler geliştiren HAVELSAN, günümüzün en son teknolojileri ile akıllı çözümler sunarak Türkiye’nin entegratör şirketi olmaya devam ediyor. HAVELSAN, Hava ve Deniz Kuvvetleri için komuta kontrol ve savunma teknolojileri üretiminin yanı sıra her türlü Kara, Deniz, Hava platformu için yerli katkı oranı yüksek simülatörler sağlıyor. Seçim sistemleri, tapu kadastro işlemleri ve Ulusal Yargı Ağı gibi projeler ile HAVELSAN, aynı zamanda tasarladığı ve ürettiği ülke ve siber güvenlik sistemleri ile kesintisiz ve güvenli hizmetler sağlıyor.