Boğaziçi Üniversitesi ve TEKFEN güçlerini birleştiriyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin entelektüel canlılığından doğmuş bir oluşum olan BU+ etkinlikleri, bünyesinde çok sayıda Boğaziçi Üniversitesi mezununu barındıran Tekfen Holding’in desteğiyle güçleniyor. Tekfen Holding’in kurucu ortaklarından Feyyaz Berker’in anısına ithafen BU+ kapsamındaki Boğaziçi Chronicles, Boğaziçi Lectures ve Açık Ders etkinliklerine desteği içeren Boğaziçi Üniversitesi ve Tekfen Holding iş birliği, 10 Ekim 2019 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen basın lansmanında kamuoyu ile paylaşıldı. Demokrasi, çok seslilik, uzlaşı kültürü, açık diyalog ve münazara değerlerinde birleşen Boğaziçi Üniversitesi ve Tekfen Holding, “powered by TEKFEN” mottosuyla düzenlenecek etkinliklerle daha çok sayıda insana ulaşmayı amaçlıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kültür ve Sanat Komisyonu tarafından düzenlenen ve üniversitenin entelektüel canlılığını sınırları zorlayan disiplinler arası etkinliklerle toplumla buluşturmayı amaçlayan BU+ etkinlikleri, bugüne kadar 10000’in üzerinde insana ulaştı. Psikolojiden bilgisayar mühendisliğine fizikten dilbilime farklı alanlardaki gelişmelerin, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından toplumun her kesimiyle buluşturulduğu Açık Dersler, Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. yılını kutlama fikriyle başlatılan ve dünyanın önde gelen düşünürlerinin kampüs çatısı altında konferanslar verdiği Boğaziçi Lectures ve İstanbul’un kültürel hayatının gelişimine katkı sağlamak amacıyla dünyaca ünlü kuramcı ve kültür sanat insanlarının kampüste ikamet ederek konuşmalar, performanslar ve atölyeler düzenledikleri Boğaziçi Chronicles, BU+ etkinliklerinden yalnızca birkaçı. Robert Kolej mezunları Feyyaz Berker ve Ali Nihat Gökyiğit tarafından kurulan ve bünyesinde çok sayıda Boğaziçi Üniversitesi mezununun da çalıştığı Tekfen Holding, Feyyaz Berker’in anısını yaşatmak için bu etkinliklerin düzenlenmesinde Boğaziçi Üniversitesi ile bir araya geliyor.

10 Ekim 2019 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi ve Tekfen Holding, “Boğaziçi Lectures Feyyaz Berker Series”, “Boğaziçi Chronicles,” ve “Açık Ders” etkinlikleri üzerine gerçekleştirecekleri iş birliği hakkında basına bilgi verdi. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Boğaziçi Üniversitesi Sanat ve Kültür Etkinlikleri Komisyonu üyelerinden Prof. Dr. Zafer Yenal, Tekfen Holding Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Reha Yolalan, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Feyyaz Berker’in kızları Şebnem Berker ve Meltem Berker ile Ali Nihat Gökyiğit’in kızı Vahide Gigin’in de katıldığı etkinlikte, hem Tekfen Holding desteğiyle güçlenecek BU+ etkinliklerinin kapsamı ve hedefleri hem de Feyyaz Berker’in Boğaziçi Üniversitesi ve Tekfen Holding’e miras bıraktığı değerler konuşuldu.

“Boğaziçi Üniversitesi ve Tekfen Holding iş birliği yeni değil”

Boğaziçi Üniversitesi ve Tekfen Holding’in güçlerini birleştirmesinin anlamı üzerine konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, demokrasi, çok seslilik, uzlaşı kültürü, açık diyalog ve münazara gibi ortak değerlere sahip Boğaziçi Üniversitesi ve Tekfen Holding’in uzun yıllara dayanan bir iş birliği olduğunu belirtti: “Tekfen Holding’in kuruluşundan beri iki kurum arasında bir iş birliği söz konusu. Feyyaz Berker ve Ali Nihat Gökyiğit, bizim değerlerimizde buradan mezun olduktan sonra kuruluşu itibariyle çok önemli misyonlar üstlenmiş olan Tekfen Holding’i kurdular.” Tekfen Holding’in teknolojik ve bilimsel bağımsızlığın önemini kavramış bir kurum olarak bilimin özgürce yapıldığı Boğaziçi Üniversitesi’ne destek verme kararlarının önemini vurgulayan Prof. Dr. Özkan, iki kurumun iş birliğinde emeği geçenlere teşekkürlerini de iletti.

Boğaziçi Üniversitesi Sanat ve Kültür Etkinlikleri Komisyonu adına konuşan Prof. Dr. Zafer Yenal ise hoşgörü, uzlaşı ve farklı kültürleri tanıma gibi değerlere ihtiyaç duyulan bu günlerde BU+ etkinliklerinin bu değerleri yayma amacını üstlendiğini ifade etti. “Üniversitelerde üretilen akademik bilginin herkes tarafından anlaşılabilir olmasının çok önem kazandığı bir çağdayız. Tüm üniversiteler neler yaptıklarını topluma anlatabilmeliler. BU+ etkinlikleri bunu amaçlamanın yanı sıra üniversite içindeki farklı disiplinlerin de birbirini anlaması ve disiplinler arası bir tartışma zemini kurulmasını amaçlıyor,” ifadelerini kullanan Yenal, Tekfen Holding desteğiyle güçlenecek “Açık Ders” etkinliklerinin İstanbul dışına da taşınacağını paylaştı.

“Boğaziçi Lectures Feyyaz Berker Series” etkinlikleri kapsamında ise ilk kez kara deliğin görüntülenmesini sağlayan 200 bilim insanı içindeki Arizona Üniversitesi Astrofizik Profesörü Feryal Özel’i konuk edeceklerini belirten Yenal, Özel’in konuşmasının hedefledikleri disiplinler arası tartışma zemininin yaratılmasında önemli bir yeri olacağını belirtti.

“Feyyaz Berker’in değerlerini yaşatmak için en doğru yer Boğaziçi Üniversitesi”

Boğaziçi Üniversitesi ve Tekfen Holding iş birliğinin Feyyaz Berker’in değerlerini mezun olduğu üniversite çatısı altında yaşatmadaki önemine değinen Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 1987 yılı yüksek lisans mezunu ve Tekfen Holding Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Reha Yolalan “Feyyaz Berker’in değerlerini yaşatmak için en doğru yerin 150 yıllık geçmişiyle bilim, kültür ve sanat insanları yetiştirmiş Boğaziçi Üniversitesi olduğuna karar verdik,” ifadelerini kullandı. Feyyaz Berker’in öğrenim gördüğü yerleşkeye hayattayken de çok sayıda projeyle destek olduğunu belirten Yolalan, Berker’in orta saha projesi, Boğaziçi Üniversitesi Feyyaz Berker Sportmenlik Ödülü, Dünden Bugüne Boğaziçi Üniversitesi: 1863-2013 kitabı, 1. Erkek Yurdu’nun güçlendirilmesi gibi projelere olan katkısından da bahsetti.

Profesyonel iş hayatında Feyyaz Berker’den öğrendikleri ve Berker’in miras bıraktığı değerler hakkında konuşan Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ise “43 senelik iş hayatımın 40 yılında Feyyaz Berker ile aynı havayı soluma fırsatı yakaladım. Feyyaz Berker sorunları olan genç mühendisler olarak odasına girdiğimizde bize her zaman özgüven aşılar ve odadan çözümlerle birlikte çıkmamızı sağlardı,” sözleriyle Berker’le olan anılarını katılımcılarla paylaştı.

Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Berker ailesi ve Boğaziçi Üniversitesi, ortak değerlerde birleşilen bu iş birliğinin güçlenerek devam etmesi dileğini paylaştılar.