Boğaziçi Üniversitesi’nde Bir Farkındalık Etkinliği: Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Beyaz Baston Günü olarak ilan edilen 15 Ekim, Boğaziçi Üniversitesi’nde renkli bir programla kutlandı. Teması “erişilebilirlik” olan, Engelsiz Erişim Derneği ile Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı işbirliğiyle düzenlenen dört günlük programda seminerler, farkındalık stantları, konserler, film ve stand-up gösterileri gerçekleştirildi. Beyaz Baston Erişilebilirlik Festivali programı kapsamındaki çok sayıda etkinliğin ortak hedefi “Karşındakini insan olarak tanımaya çalışmak”tı…

Festival, 15 Ekim tarihinde Boğaziçi Üniversitesi GETEM’den başlayıp Güney Meydan’a kadar süren, öğrenci ve Engelsiz Yaşam Derneği üyelerinin katıldığı yürüyüşle ve şarkılarla başladı. Meydan’da Baston Ritim grubu çeşitli şarkılar seslendirdi. Ardından Garanti Kültür Merkezi’nde Uğur Okulları Lise hazırlık öğrencileri ile festival katılımcıları buluştu. Düzenlenen seminerde Altı Nokta Körler Derneği temsilcileri ve Braille ve Sesli Kütüphanesi kurucusu Halil Köseler konuşmalar yaptı.

Kampüs’te Satranç Maçı!

Festivalin ikinci günü Kilyos Veysel Vardar Görme Engelliler Okulu ziyaret edildi. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü’ne geçilerek burada öğrencilerle buluşuldu ve farkındalık standları açıldı. Kampüs’te tavla ve satranç turnuvalarından, Brille ile yazı yazmaya, ekran okuyucuyla Word’e yazı yazmaya kadar birçok farklı stant kuruldu. Ardından Güney Kampüs’te ‘’Koku’’ ve ‘’Engellenmiştir ‘’isimli betimlemeli filmler gösterilip Emine Kolivar ile bir söyleşi gerçekleşti.

“Yaşananların Parodisi”

Üçüncü gün ise aralarında ekmek yapım ve koku gibi dikkat çekici stantların yer aldığı  “farkındalık standları” açıldı. Ayrıca Ankara MTA Tabiat Müzesi’nden getirilen görme engelliler için oluşturulmuş eserler sergilendi. Festival programındaki “Homo İbretus ve Rıfkı Tezcan’dan İbreten Nağmeler”  isimli stand-up gösterisi ilgi toplarken gösteri sonundaki “Erişilebilirlik Yemini’’ni izleyicilerin katılımıyla okundu.

Yaşam Alanına Saygı

Altı Nokta Körler Derneği’nden Seçil Arıkan ve Boğaziçi GETEM Direktörü Engin Yılmaz’ın yer aldığı söyleşide ise görme engellilerin sorunlarının ‘’kör, engelli, özürlü’’ ifadelerinin kullanımı arasındaki karmaşa ve hassasiyetten ibaret olmadığı dile getirildi. Ayrıca ”Engelli dostu üniversite” gibi ifadeler örnek verilerek dildeki iletişim eksiklikleri ve görme engellilerin iletişim konusundaki talepleri üzerinde duruldu. Görme engellilerin hayata daha fazla katılımının önemine dikkat çekilen söyleşide toplumun da bu katılımı destekleyecek ortamı yaratması gerektiği belirtildi.

Haber: Ahmet Berkay Karakaş / Kurumsal İletişim Ofisi