Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni nesil öğretmenler yetiştirmek üzere Öğretmen Akademisi kuruldu

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM), öğretmenlere 21. yüzyıl yetkinliklerini kazandırmak amacıyla, okullara ve K12 öğretmenlerine yönelik özel eğitimler tasarladığı Öğretmen Akademisi programını 5 Mart tarihinde Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikle başlattı.
Fotoğraf: Kenan Özcan

Fotoğraf: Sinan Cem Deveci
Tamer Atabarut , Fotoğraf: Sinan Cem Deveci
Emine Erktin, Fotoğraf: Sinan Cem Deveci
Zeynep Kızıltepe, Fotoğraf: Sinan Cem Deveci
Özgür Bolat, Fotoğraf: Sinan Cem Deveci

BÜYEM Öğretmen Akademisi, gelecek nesillerin şekillenmesinde büyük önem taşıyan öğretmenleri küresel düzeyde öğretmenlik yetkinlikleriyle buluşturmak üzere, onların yenilikçi bilgi ve yeniliklerle donatılmasını, yurt dışındaki gelişmeleri takip edebilmelerini, yeni yöntemlerle tanışabilmelerini ve kendilerini alanlarında geliştirebilmelerini amaçlıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) Müdürü Dr. Tamer Atabarut, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Erktin, BÜYEM Öğretmen Akademisi Akademik Koordinatörü Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe ve eğitimci-yazar Dr. Özgür Bolat’ın konuşmalarıyla katıldıkları açılış töreni ile hizmete giren Öğretmen Akademisi’nde Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin akademik kadrosu ve alanında uzmanlaşmış profesyonel eğitimciler tarafından sunulan eğitimler, öğretmenlerin ve kurumların önceliklerine uygun olarak tasarlanıyor.

BÜYEM Öğretmen Akademisi’nin açılış töreninde bir konuşma yapan Tamer Atabarut, geleceğe yön verecek olan öğretmenlerin ulusal ve uluslararası alandaki gelişmeleri takip edebilmeleri ve kendilerini sürekli güncelleyebilmeleri için alacakları eğitimlerin önemine değinerek BÜYEM Öğretmen Akademisi’nin Boğaziçi Üniversitesi’nin özellikle Eğitim Fakültesi’ndeki akademik kadrosu tarafından tasarlanacak ve sunulacak eğitimleriyle, öğretmenlere bu anlamda önemli bir hizmet vereceğini belirtti.

Öğretmenlerin profesyonel gelişimi için tasarlanan bireysel katılıma açık eğitimlerin yanı sıra, okulların istekleri doğrultusunda özel olarak oluşturulan uzun soluklu programlarla da kurumlara özel eğitimler verileceğini aktaran Atabarut,  öğretmenlerin uluslararası düzeydeki gelişmelerin içinde olacakları ve yurt dışı ortaklar ile birlikte geliştirebilecekleri çalışmalar için platformlar oluşturacak AB Erasmus projelerinin de Akademi çatısı altında tasarlanacağını vurguladı.

Öğrencilik ömür boyu sürer

Atabarut’un ardından sözü alan Prof. Dr. Emine Erktin ise Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk defa 1974’te kurulan Eğitim Birimi ile öğretmen yetiştirmeye başladığını anımsatarak öretmen yetiştirme misyonunun üniversiteler tarafından yerine getirilmesinin önemine değindi. 

Öğretmen Akademisi’nin Akademik Koordinatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe ise ‘’Öğretmenlik ve Motivasyon’’ başlıklı konuşmasını öğretmen ve öğrencilerin gözünden tanıklıklarla ve çeşitli renkli anekdotlarla paylaştı. Toplum genelinde öğretmenlik mesleğine atfedilen ‘’kutsallık’’ kavramından söz eden Kızıltepe öğretmenliğin özünde ‘’Başkalarına yardım etmek, kendinden önce başkasını düşünmek’’ demek olduğunu vurguladı. Konuşmasında öğretmenlikte hizmet içi eğitimin önemine değinen Kızıltepe ‘’Ömür boyu öğrenmeyi öğretmeliyiz ve ömür boyu öğrenci olmalıyız’’ diyerek öğrenmenin yenileyici ve tükenmeyen bir süreç olduğunu ifade etti.

Açılış etkinliğinde ‘’Mutluluk ve Başarı’’ üzerine dinleyicileri de kapsayan interaktif bir konuşma yapan Özgür Bolat ise mutlu ve başarılı bir birey olabilmenin ardında yatan etmenleri sorguladı. Özgür Bolat’ın ilgi toplayan konuşmasında ‘’Başarılı olmadan mutlu olunabilir mi?’’, ‘’Başarı mutluluk getirir mi?’’, ‘’Bir insan neden mükemmelliyetçi olur?’’, ‘’Hangi insanlar sevgiyi rahatça verir /alır, hangileri alamaz/veremez?’’ gibi sorulara dinleyicilerin de katılımıyla yanıtlar arandı.

 2 bin öğretmene sunulan eğitimler tek çatı altında toplanarak yenilendi

Bugüne kadar BÜYEM tarafından yaklaşık 2 bin öğretmene sunulan eğitimlerin tek çatı altında toplanarak yenilendiği Öğretmen Akademisi kapsamında, kurumlara özel olarak eğitimler de tasarlanabilecek. Kısa dönemli seminer ve atölye çalışmalarının yanı sıra, bir yıldan daha uzun süren ve modüllerden oluşan uzun soluklu projelerin de tasarlanabildiği Akademi’de, AB Projeleri kapsamındaki yeni yöntemler de Türkiye şartlarına adapte edilerek öğretmen eğitiminde kullanılacak.

Okullara Özel Öğretmen Gelişim Programları

Okulların kendileri için seçeceği önceliklere göre, BÜYEM Öğretmen Akademisi dahilinde yürütülen eğitim başlıklarından ya da yeni geliştirilmesi gereken alanlardan seçilerek oluşturulacak kurumlara özel eğitim eğitim programları genelde kurumun kültür yapısı ve önceliklerine bağlı olarak uzun soluklu tasarlanıyor ve uygulanıyor. Programın uzunluğu, eğitimlerin sıklığı, süresi, tarihleri ve diğer detaylar, kurumun talepleri doğrultusunda karşılıklı olarak mutabık kalınan şekilde tasarlanıyor.

Bireysel Öğretmen Eğitimleri

BÜYEM bünyesinde eğitimcilere özel açılan tüm eğitimler, bireylerin özel katılımlarına açık olacak şekilde, BÜYEM Öğretmen Akademisi çatısı altında toplanıyor. Bunun dışında, öğretmenlerden gelecek eğitim talepleri doğrultusunda yeni eğitim başlıkları da belirlenecek. Bireysel olarak katılımda bulunmak isteyen öğretmenlerin, BÜYEM online kayıt sistemi üzerinden istedikleri eğitimlere ön kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Erasmus+ Projeleri

Avrupa Birliği Projeleri kapsamında, öğretmenlerin profesyonel gelişimine katkıda bulunacak aktiviteler bu kapsamda yürütülüyor. Eğitim ve öğretim tasarımları, içerik ve yöntem geliştirme, müfredat ve uygulama çalışmaları, yeni yaratıcı öğrenme tasarımları, özel eğitim ve kaynaştırma tasarımları gibi birçok alanda, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademik kadrosu ile işbirliği içerisinde BÜYEM tarafından şimdiye kadar yürütülmüş olan projeler bulunuyor.

Avrupa Birliği Projeleri kapsamında öğretmenlerin profesyonel gelişimine katkıda bulunacak aktiviteler gerçekleştirilecek. Eğitim ve öğretim tasarımları, içerik ve yöntem geliştirme, müfredat ve uygulama çalışmaları, yeni yaratıcı öğrenme tasarımları, özel eğitim ve kaynaştırma tasarımları gibi birçok alanda, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademik kadrosu ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen AB projelerinin yanı sıra, bu projelerin geliştirilmesi, yeni alanlarda uygulanması ya da yeni konularda projeler oluşturulması için BÜYEM ile çalışmak isteyen paydaşlar da başvuru yapabilecek.

BÜYEM Öğretmen Akademisi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için www.ogretmenakademisi.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

  • Fotoğraf: Sinan Cem Deveci
  • Tamer Atabarut , Fotoğraf: Sinan Cem Deveci
  • Emine Erktin, Fotoğraf: Sinan Cem Deveci
  • Zeynep Kızıltepe, Fotoğraf: Sinan Cem Deveci
  • Özgür Bolat, Fotoğraf: Sinan Cem Deveci