Boğaziçi Üniversitesi’nden Şila Temizel Birleşmiş Milletler’de Türkiye’yi temsil edecek

Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BU-SDCPC) araştırmacılarından, SDSN Youth Türkiye temsilcisi Şila Temizel, New York’ta 27 Eylül tarihinde yapılacak olan Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı - Gençlik Çözümleri (UNSDSN Youth) zirvesine katılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak görev yapan Şila Temizel, 27 Eylül 2015 tarihinde New York’ta gerçekleştirilecek olan UNSDSN zirvesinde gençlik alanında Türkiye'de yapılanları ve yapılacak olan çalışmalardan söz etmek üzere Türkiye’den tek temsilci olarak davet edildi.

UNSDSN Youth’un kurucu üyeleri arasına giren Temizel, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak görev yapan Fulya Kundaklar’la birlikte UNSDS Youth’un Türkiye’deki ilk temsilcilerinden biri olmuştu.

UNSDSN Youth içerisinden 8 kişinin temsilci olarak çağrıldığı zirvede Türkiye’nin yanı sıra Avustralya, İtalya ve İngiltere’den de temsilciler katılacak. Zirve kapsamında 22 Eylül’de ‘’Youth for Sustainable Development Goals’’ ve 24 Eylül’de ‘’International Conference on Sustainable Development - Empowering Youth for Sustainable Development’’ başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Boğaziçi Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu UNSDSN Türkiye Ofisi 11 Eylül 2015’te Boğaziçi Üniversitesi’nde #KnowYourGoals etkinliğiyle Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ni masaya yatırmıştı. SDSN-Youth Türkiye ağı, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilgili farkındalık yaratarak, sürdürülebilir ve refah dolu bir gelecek kurarken ilgili hedeflerin neden önemli olduklarını keşfetmek isteyen herkesle sürdürülebilir kalkınmanın ne olduğuna, önemine ve toplum için ne ifade ettiğine dair bir tartışmaya yürütmüştü.

SDSN Youth Türkiye Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi, Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim UYGAR Merkezi (BU-SDCPC) Müdürü, UNSDSN Türkiye Ofisi Eş-Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Yeşil Kampüs Koordinatörü Doç. Dr. Nilgün Cılız’ın girişimleriyle gençlik ağına dahil edildi. BU-SDCPC disiplinler arası bilgi ve deneyim aracılığıyla küresel toplum için sürdürülebilir kalkınma ve ilgili paydaşlar ile yakın işbirliği içerisinde yenilikçi teknoloji transferi sağlamaktadır.

 

SDSN Youth ile ilgili daha fazla bilgi için:

Twitter: https://twitter.com/SDSNYouth

Instagram: https://instagram.com/sdsny.turkey/ ve https://instagram.com/sdsnyouth/

Facebook: https://www.facebook.com/SDSNYouthSolutions