Boğaziçi Üniversitesi’nin odak alan eşleştirmeleri belirlendi

Araştırma Üniversitesi statüsünde yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nin “Üniversite Bazında Odak Alan Eşleştirmeleri” yenilendi. Daha önce Elektronik (Elektronik Donanım Teknolojileri, MEMS/NEMS/MOEMS, Nesnelerin Interneti, Robotik ve Mekatronik), Makine-Elektrikli Teçhizat (MEMS/NEMS/MOEMS, Nesnelerin Interneti), Tıbbi Cihaz (Biyomalzeme, Biyomedikal Ekipman Teknolojileri) alanlarında sektörlerle eşleştirilen Boğaziçi Üniversitesi, Sosyal, Fen-Mühendislik ve Sağlık alanlarını kapsayan yeni ihtisas alanlarına dahil edildi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Araştırma Üniversiteleri’nin yeni Üniversite Bazında Odaklı Alan Eşleştirmeleri çalışmasını açıkladı. Buna göre Boğaziçi Üniversitesi’nin sektörel eşleştirme çalışmalarının kapsamı genişletildi.

11’inci Kalkınma Planı çerçevesinde Elektronik, Makine-Teçhizat, Tıbbi Cihaz başlığı altında ilgili konularla eşleştirilen Boğaziçi Üniversitesi’nin yetkinliklerinin dikkate alındığı yeni çalışmaya göre önceki eşleştirmelere ek olarak, Sosyal alanda Tarih, Dil-Edebiyat ve İktisat; Fen-Mühendislik'te Yapay Zeka Teknolojileri, Ağ Teknolojileri, Büyük Veri Teknolojileri; Sağlık alanında ise Sistem Biyolojisi, Klinik Araştırmalar (Sinir Bilimleri ve Beyin) odak alan eşleştirmesi yapıldı.

"GÜÇLÜ ARAŞTIRMA ANLAYIŞI YENİ BİR EVREYE TAŞINMALI"

Açıklanan yeni program hakkında görüşlerini paylaşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Üniversite Bazında Odak Alan Eşleştirmeleri projesinin Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni çalışma anlayışı ile örtüştüğünü ifade ederek, "Araştırma üniversitesi olarak çalışmalarımızı somut ve topluma fayda üreten bir anlayışla yaklaşmamız, toplumun sorunlarının çözümüne katkıda bulunmamız gerekiyor" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi geçmişinden gelen güçlü araştırma anlayışını yeni bir evreye taşımalı ifadeleri kullanan Rektör Prof. Dr. İnci, üniversitenin yoğunlaştığı araştırma alanlarında daha da büyümesi ve dışa açılması gerektiğini vurguladı. Bugüne kadar önemli araştırma projelerine imza atıldığını belirten İnci, yeni dönemde paydaşların beklentilerine araştırma odaklı girişimci çözümler üretmeye devam edeceklerine de sözlerine ekledi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından hayata geçen projeyle araştırma üniversitelerinin yetkinlikleri, öncelikli sektörlerle eşleştiriliyor. Bu kapsamda belirlenen hedeflere ulaşmak için oluşturulan iş modellerinin uygulamaya konulması planlanıyor.