Boğaziçili öğrenci Japonca Konuşma Yarışması’nın Galibi

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Türk Japon Vakfı ev sahipliğinde Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nde düzenlenen 28. Ankara Japonca Konuşma Yarışması’nda Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Serhat Yılmaz, A grubunda birinciliği elde etti. “Anılarımdaki Arahama” isimli yazısıyla birinci seçilen Serhat Yılmaz’a birincilik ödülü olarak gidiş ve dönüş Japonya uçak bileti hediye edildi.

28. defa düzenlenen Ankara Japonca Konuşma Yarışması’nın galibi Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Serhat Yılmaz oldu. Yarışmaya farklı şehirlerden A grubu için 9, B grubu için ise 8 yarışmacı katılmıştı. A grubunda birinciliği kazanan Yılmaz, “Anılarımdaki Arahama” başlıklı konuşmasında her yıl Japonya hükümeti tarafından düzenlenen Dünya Genç Liderler Gemisi programı aracılığıyla ziyaret ettiği Sendai Arahama hakkındaki izlenimlerini paylaştı.

11 Mart Büyük Doğu Japonya Depreminde hasar gören şehirlerden biri olan Arahama şehri hakkında konuşan Serhat Yılmaz, “Arahama’daki felaketteki ve sonrasındaki dirilme gibi birbirimizle gücümüzü paylaşıp yardım edersek mutlaka her felaketin üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum. Birçok şey öğreterek bana katkı sağlayan Arahama’ya ben de ‘Teşekkürler Arahama’ demek istiyorum,” ifadelerini kullandı.