Boğaziçili öğrenci Japonca konuşma yarışmasından birincilikle döndü

27. Ankara Japonca Konuşma Yarışması’nda, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Taha Korkmaz A kategorisinde birinci oldu. Korkmaz’ı birinciliğe taşıyan ise ünlü beyzbol oyuncusu Suzuki İchiro’nun hayatından öğrendiklerini anlattığı “İchiro’dan Öğrendiklerim” isimli yazısı.


Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nde 27.si düzenlenen Ankara Japonca Konuşma Yarışması’na katılan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Taha Korkmaz, Ankara’dan birincilikle döndü. 3 sene Japonca dersi alıp daha önce hiç Japonya’ya gitmemiş biri olarak A grubunda birincilik elde ettiği için çok mutlu olduğunu belirten Korkmaz, Suzuki İchiro’nun hayatından öğrendiklerini anlattığı bir yazıyla yarıştı: “İchiro’yu gördükten sonra onun gibi hayallerimin peşinden gittiğimi ve olmak istediğim bireye dönüşmek için yaptıklarımı anlattım.”

 Japonca Konuşma Yarışması’nın değerlendirme kriterleri konuşma içeriği, mantıksa uygunluk, ifade gücü, sözsüz iletişim ve soru-cevaptan oluşuyor. Taha Korkmaz ayrıca birincilik ödülü olan Japonya gezisini kazandığı için de mutlu olduğunu paylaşarak yarışmanın toplum karşısında kendini ifade edebilme açısından kendisini geliştirdiğini belirtti.