Boğaziçili öğrencilerin "deniz temizleyen robot" projesine ödül

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Kırşehir'in Kaman ilçesinde düzenlenen "Genç Ideathon Yarışması"nın finalinde birinciliği Boğaziçi Üniversitesi kazandı. Öğrenciler Ekrem Bal ve Özge Hurma'nın yazılımını tamamladığı plastik toplayan yapay zeka destekli otonom deniz robotu "EZİ" 148 proje arasında öne çıkmayı başardı.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Birinci Sınıf Öğrencisi Ekrem Bal ve Kimya Mühendisliği Birinci Sınıf Öğrencisi Özge Hurma, geliştirdikleri plastik toplayan yapay zeka destekli otonom deniz robotu "EZİ" ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Kırşehir'in Kaman ilçesinde düzenlenen "Genç Ideathon Yarışması"nın finalinde birinci oldu. "EZİ"nin prototipi henüz tamamlanmasa da öğrencilerin geliştirdiği deniz çöplerine duyarlı yazılım, ödül jürisinin dikkatini çekmeyi başardı. Ekibin hedefiyse en kısa zamanda robotun prototipini tamamlamak.

"YAPAY ZEKAYI EĞİTTİK"

Boğaziçi Üniversitesi Kurumsal İletişim Ofisi'nin sorularını yanıtlayan Ekrem Bal, deniz çöplerinin çok önemli bir çevre sorunu olduğunu belirterek, "Denizlerdeki plastik atıkların yapay zeka teknolojisiyle temizlenebileceği fikrinden hareket ettik. Geliştirdiğimiz özel yapay zeka algoritması, su yüzeyindeki plastik gibi çöpleri ayırt edebiliyor. Bunu hayata geçirmek için yapay zekayı yüklediğimiz yüzlerce plastik türünün fotoğrafıyla eğittik. Yazılım artık hem bu parçaları kolayca tanıyor ve hemde onlara doğru harekete geçiyor" diye konuştu.

Yazılım aşamasının tamamlandığı, ancak "EZİ"nin ilk prototipini geliştirmek için donanım çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Bal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yazılımımız problemsiz çalışıyor. Ancak henüz robotun geliştirilmesi, yani işin donanım boyutu tamamlanmadı. Bu açıdan donanımsal açıdan ilerlememiz lazım. Önümüzdeki yıllarda buna odaklanmayı düşünüyoruz. Umarım en kısa zamanda robotomuz son şeklini alır."

"DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR"

Denizlerin plastik atıklardan arındırılmasının çevrenin korunması açısından önemine dikkat çeken Özge Hurma ise, geliştirdikleri yapay zeka yazılımının yaptıkları deneylerde sorunsuz çalıştığını dile getirerek şunları ekledi:

"Ödülü kazandığımız için mutluyuz. Bu bize daha da heyecan verdi. Kırşehir'de ve daha öncesindeki deneylerimizde yazılımımız sorunsuz çalıştı. İlerleyen zamanlarda bunu daha da geliştirmek için desteğe ihtiyacımız var. Bu sayede denizlerdeki plastik kirliliğinin önüne geçerek hem çevreyi hem de canlıları korumak mümkün olabilecek."