Boğaziçililer Ayvalıklı çocuklar için yola çıktı

Boğaziçi Üniversitesi’nden gönüllü akademisyen ve öğrenciler Ayvalık Yaz ve Kış Okulları’na destek olmak amacıyla yola çıkıyor. 2015 yılından bu yana düzenlenmekte olan ve toplumsal ve ekonomik nedenlerden dolayı eğitime ve sosyal aktivitelere erişimi kısıtlı çocuklar için verilen atölyelerden oluşan Ayvalık ve Yaz Kış Okulları’nın devam edebilmesi için 11-12 Haziran’da 192 km’lik Çanakkale-Ayvalık etabı koşulacak.

Ayvalık Yaz ve Kış Okulları, Ayvalık ve çevresindeki köylerde ekonomik nedenlerden dolayı eğitime ve sosyal etkinliklere erişimi kısıtlı olan 7-11 yaş arasındaki çocuklarla bilim, sanat ve spor aracılığıyla bireysel ve sosyal gücün artırılmasına yönelik atölyeler düzenleyen bir sosyal dayanışma projesi. Boğaziçi Üniversitesi’nden gönüllü öğrenci ve akademisyenlerin Zeytin Çekirdekleri Derneği ve Ayvalık Belediyesi iş birliğiyle 4 yılı aşkın bir süredir düzenlediği atölyelerle 300’den fazla çocuğa ve 100’e yakın gönüllüye ulaşıldı.

Maddi ve ailevi nedenlerden ötürü eğitim olanaklarına ve sosyal etkinliklere erişimi kısıtlı çocukları farklı ilgi alanlarıyla tanıştırmanın yanında çocuklara arasında yaygınlaşan ayrımcılık ve şiddet dişini olumlu bir dile dönüştürmek, çocuk işçilerin sosyal faaliyetlere ve öğrenime katılım süreçlerini desteklemek, Boğaziçi Üniversitesi gönüllülerini Ayvalık’ta yaşayan ve farklı aidiyetleri olan çocuklar ve gençlerle bir araya getirmek gibi amaçları da olan projeye destek olmak amacıyla 192 km’lik Ayvalık-Çanakkale etabını koşmayı hedefleyen gönüllüler 11 Haziran’da yola çıktı. Projenin devam edebilmesi için gerekli desteği sağlamayı hedefleyen gönüllüler, koşuya katılamayanların da desteğini bekliyor.

Ayrıntılı bilgi ve destek olmak için tıklayınız.