BU Değerleri Unutmayalım

Kampüsün ‘’efsane’’ hocalarından Mustafa Dilber onuruna buluşma...

Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişimine bilim, sanat, kültür, ekonomi ve spor alanlarında önemli katkılar yapmış olan Robert Kolej Yüksek Okulu’nun bu misyonunu 1971 yılında devralan Boğaziçi Üniversitesi’nin geliştirerek günümüze taşıdığı çağdaş, evrensel değerleri anımsamayı ve anımsatmayı amaçlayan ‘’BU Değerleri Unutmayalım’’ buluşmalarının ilki, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’ne yıllarca emek vermiş Prof. Dr. Mustafa Dilber’i konuk etti.

30 Kasım tarihinde Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen anlamlı buluşmaya Mustafa Dilber’in Robert Kolej Yüksek Okulu’ndan dönem arkadaşları, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki meslektaşları, öğrencileri ve ailesi de katılarak Mustafa Dilber’in bir hoca, bir insan, bir baba olarak farklı yönlerini anlattılar, keyifli anılarını paylaştılar.

Yüzyılı aşkın Robert Kolej Yüksek Okulu öğretim geleneklerini Boğaziçi Üniversitesi’ne taşıyan ve günün gereklerine uygun şekilde geliştiren öğretim üyelerinin onurlandırılması amacıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmalarını Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve İİBF Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker yaptılar.

Mehmed Özkan, Mustafa Dilber hocanın ışık tutan kimliğiyle öğrencilerine hayat boyu rehber olduğuna değindi. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin çok değerli olduğunu vurgulayan Özkan, ‘’Ancak öğrencilerimizin asıl değeri Boğaziçi’nden mezun olduktan sonra önem kazanıyor çünkü onlar bu üniversitenin değerleriyle yetişiyorlar. Onlara bu değerleri aşılayan kıymetli hocalarımızdan biri de Mustafa Dilber hocadır’’ dedi.

Ayşegül Toker ise Mustafa Dilber’in başlı başına bir marka, bir efsane hoca olduğunu belirterek ‘’Mustafa hocayı en iyi tanımlayan özellik, hayatı keyifli kılan duygusal zekâya sahip olması, kendisiyle dalga geçebilecek kadar alçakgönüllü olmasıdır. Bu özellikleriyle bu kampüsün en sevilen hocalarından biri olmuştur’’ diye konuştu.

Toplantıda, Mustafa Dilber hocanın ailesi adına söz alan oğlu Çağlan Dilber ise son 30 yıldır ABD’de yaşadığını ancak hayatının ilk 10 yılını geçirdiği Boğaziçi kampüsünün ve bu kampüste tanıdığı insanların hayatında her zaman özel bir yeri olduğunu vurgulayan bir konuşma yaptı. Çağlan Dilber’in, babası Mustafa Dilber için Ekşi Sözlük’te yer alan paylaşımlardan verdiği örnekler ise dinleyicilere keyifli anlar yaşattı. Mustafa Dilber’in ABD’de yaşayan kızları Bernis ve Feryal ise video mesajıyla iyi dileklerini yolladılar.

Mustafa Dilber Hoca’nın Robert Kolej Yüksek Okulu’ndan sınıf arkadaşları ise onun insani yönüne vurgu yapan konuşmalarıyla toplantıya renk kattılar. Algan Hacaloğlu, Mustafa hocanın her yönüyle ‘’iyi insan’’lığını, güçlü sosyal dayanışma yanını, doğru bildiklerini her koşulda savunan bir bilim insanı olduğunu anlatarak  iyi insan olmanın çok temel bir değer olduğunu belirtti.

Burhan Karaçam ise Mustafa Dilber’in 60 yılı aşkın mesleki kariyerinde gerek Robert College gerekse Boğaziçi Üniversitesi’ne çok önemli izler bıraktığını ifade etti. Her zaman yapıcı ve olumlu kişiliğiyle öğrencilerine yakın olduğunu anlatan Karaçam aradan geçen zamana karşın Mustafa hocanın dün kim idiyse bugün de o olduğunu vurguladı.

Mustafa Dilber’in öğrencilerinden Muharrem Aktaş ise, 68-70 döneminde Türkiye’de öğrenci olaylarını ve sert bir politik iklim yaşandığını anımsatarak böyle bir dönemde Robert Kolej Yüksek Okulu’nun bu kaotik ortamdan en az hasarla çıkmasında en büyük payın, o yıllarda Öğrenci Dekanı olan Mustafa Dilber’in uzlaştırıcı kişiliği olduğunu belirtti.

Hocanın öğrencilerinden Ayşen Keskin Zamanpur ise Mustafa Dilber hocayı ‘’ ‘70’lerin başında ‘cool’ diye bir tanımlama yoktu ama olsaydı hocam için en uygun tanım bu olurdu. Hocam espriden anlar, eğitimden anlar, en önemlisi halden anlar’’ diyerek selamladı. Toplantıda Mustafa Dilber’in hayat hikâyesinden renkli kesitler de sunuldu.

BU Değerleri Unutmayalım buluşmalarının önümüzdeki dönemde Robert Kolej’den Boğaziçi Üniversitesi’ne geçiş dönemi olan 1960-1980 yılları arasında görev yapan öğretim üyelerinden seçilecek isimlerle devam etmesi ve bu yolla Boğaziçi değerlerinin yeni kuşak öğretim üyeleri ve öğrencileriyle paylaşılması amaçlanıyor.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi