BU101 Üniversiteyi Tanıma Günleri ile yeni Boğaziçililere ‘merhaba’

BU101 Üniversiteyi Tanıma Günleri kapsamında yeni Boğaziçililer üniversitenin kültürel ve sosyal ortamıyla tanışırken, öğrenci kulüpleri de Güney Kampüs’te açtıkları stantlarla faaliyetlerini tanıttı.

5-6 Ekim’de düzenlenen BU101 Üniversiteyi Tanıma Günleri'nde gerçekleştirilen çevrimiçi BU101 Üniversiteyi Tanıma Dersleri ile kütüphane kullanımı, hazırlık eğitimi, üniversitede teknoloji kullanımı ve zaman yönetimi gibi onlarca konuda yeni Boğaziçililer alanında uzman akademisyen, mezun ve çalışanlar tarafından bilgilendirildi. Güney Kampüs’te açılan stantlardaysa 43 öğrenci kulübü proje ve faaliyetlerini yüz yüze tanıtarak yeni üyelerini karşıladı.

YENİ BOĞAZİÇİLİLER İLK DERSLERİNE GİRDİ

BU101 Üniversiteyi Tanıma Dersleriyle Boğaziçi Üniversitesi akademisyen, mezun ve çalışanlarının öğrencilerle Zoom platformu üzerinden buluştuğu etkinliklerle, yeni Boğaziçililerin bilgilendirilmesi amaçlandı. Bu kapsamda Boğaziçi Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Metindoğan tarafından verilen Flört Şiddeti ve Cinsel Taciz dersinde, 2021 girişli öğrencilerin bu konuya yönelik temel bilgileri edinmesi hedeflendi.

Dr. Öğr. Üyesi Metindoğan konuşmasına Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’ndan (CİTÖK) bahsederek başladı. Fiziksel şiddet kaba güç içerdiği için daha kolay ayırdına varılan bir şiddet türüyken psikolojik, sosyal, dijital şiddet gibi türlerin farkına varmanın ve bu şiddetin içinden çıkmanın daha zor olabileceğine değindi. Bu yüzden destek mekanizmalarını kullanmak gerektiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Metindoğan, aynı zamanda kişilerin şiddet içeren davranışlarla karşılaştıkları takdirde bunu meşrulaştırmadan ve gerekçeler sunmadan ilişkiden uzaklaşmaları gerektiğinden bahsetti. Gençleri aşkın, sevginin anlamını sorgulamaya davet ederken tarafları kısıtlayan davranışların şiddet için zemin sunduğunu anlattı.

Flört şiddetinden sonra temel cinsel taciz kavramlarını açıklayan Dr. Öğr. Üyesi Metindoğan, rıza dahilinde olmayan cinsel içerikli konuşmaların ve cinsel davranışların tümünün cinsel taciz kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini de söyledi:

“Şiddetin ve tacizin oluşmasında etkili olan unsurlardan biri de ‘hayır’ cevabının gerçekten ne anlama geldiği üzerine çok fazla yorum yapılması. Oysaki birinin sadece ‘evet’ demesi, ‘evet’ anlamına gelir. Bunun yanında durum, kişilerin konumu, yaşı, statüsü de ‘evet’ cevabını inşa eden unsurlar olabilir. O yüzden ‘evet’ cevabını da duruma göre düşünmek gerekir. ‘Hayır’ ise her zaman ‘hayır’ demektir. ‘Belki’ cevabı, ‘evet’ anlamına gelmez. ‘Hayır’ ya da ‘evet’ denmemesi, ‘bilmiyorum’ denmesi veya cevap verilmemesi; ‘evet’ demek değildir. Ayrıca kişiler bazen karar verebilecek zihinsel berraklıkta olmayabilir. Bu durumlarda da onay almak mümkün değil.”

BU101 Üniversiteyi Tanıma Dersleri kapsamında ayrıca siber güvenlik, Kilyos’ta yaşam, çevre-iklim farkındalığı, Boğaziçili olmak, engelsiz yaşam ve sosyal medya okur yazarlığı gibi onlarca konuda da dersler düzenlendi. Yeni Boğaziçililer derslere yoğun ilgi gösterdi.

GÜNEY KAMPÜSTE ÖĞRENCİ KULÜPLERİ STANT AÇTI

5-6 Ekim'de Boğaziçili 43 öğrenci kulübü Güney Kampüs’te açtıkları stantlarla yeni üye ve tanıtımlar için öğrencilerle buluştu. Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl bu imkana sahip olamadıklarını belirten kulüp üyeleri, kampüse döndükleri ve yeni üyeleri yüz yüze karşıladıkları için memnun olduklarını dile getirdi.

*/