BÜYEM desteğiyle Senegal’de düzenlenen LAS Academie Programı mezunlarını verdi

Limak-AIBD-Summa (LAS) tarafından işletilen uluslararası Dakar Havaalanı bünyesinde düzenlenen LAS Academie Programı Senegal'in Dakar şehrinde düzenlenen sertifika töreni ile tamamlandı. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin akademik desteği ile gerçekleştirilen programdan 30 öğrenci mezun oldu. Sertifika törenine BÜYEM Müdürü Dr. Tamer Atabarut, Dakar Havaalanı Genel Müdürü Xavier Mary, Turizm ve Ulaştırma Bakanı Alioune Sarr, LAS Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Öztürk ve çok sayıda üst düzey yönetici katıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi işbirliği ile kurulan LAS Akademi’nin 30 Temmuz tarihinde düzenlenen sertifika töreninde bir konuşma yapan BÜYEM Müdürü Dr. Tamer Atabarut, dünyadaki en iyi 200 üniversiteden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nin Türkiye’de yeni nesil üniversiteler arasında eğitim ve araştırmaya yaptığı sosyal katkılarla önemli bir rol üstlendiğini vurguladı. 

Dr. Atabarut, yeni nesil üniversiteler çağımızda artık tamamen eğitim merkezli veya tek disiplinli kurumlar olmaktan çıktıklarını hali hazırda eğitim ve araştırma fonksiyonlarını sosyal projelerle ve bulundukları toplumlara sundukları katkılarla pekiştirmiş kurumlara dönüştüklerini belirtti. 

Bilgi merkezli ekonominin gelişimiyle, üniversitelerin yaşam boyu eğitimi kullanarak topluma bilgi ve beceri sağlamada önemli bir rol oynamaya başladığını vurgulayan Dr. Atabarut, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin, Üniversite’nin 155 yılı aşan akademik birikimini paylaşma göreviyle ve toplumun ihtiyaçlarını ve çağın gerekliliklerini gözeterek yüksek değerli bir eğitim sunma göreviyle çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. 17 yıl boyunca merkezin, 5000’in üzerindeki eğitim programıyla yaklaşık 100 bin katılımcıya ulaştığını ekleyen Dr. Tamer Atabarut,‘’LAS Akademi’yi Boğaziçi Üniversitesi’nin uzmanlığını ülke dışına taşıma konusunda önemli bir fırsat olarak değerlendirmekteyiz. LAS Akademi aracılığıyla bizler, üniversite öğrencilerini bu sektördeki istihdamları için güncel bilgi ve donanımı vererek hazırlamayı amaçlıyoruz. Bu eğitim programı ile etkileşimin, iş dünyasının gereklilikleri açısından etkili ve verimli insan kaynağı yaratacağına inanıyoruz. LAS Akademi’nin, Boğaziçi ve diğer paydaşlar arasındaki bu verimli iş birliğinin çok yararlığı olacağının ayrıca endüstri ve üniversiteler arasında iyi bir uygulama olacağının altını çizmek istiyoruz. Gelecek projeler için bunun iyi bir model olacağını umuyorum’’ diyerek Boğaziçi Üniversitesi sertifikası alan ve sertifikanın uluslararası denkliğiyle ödüllendirilen mezunları tebrik etti.