Compec’ten Bozüyüklü çocuklar için TeknoDolu

1994 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi'nde faaliyet gösteren bilişim ve kariyer kulübü Compec tarafından "Teknolojinin gizemli dünyasıyla tanışmış, yeteneklerinin farkında ve bilinçli tüketici ve üretici nesillerden oluşan bir toplum hayaliyle" ilki düzenlenen sosyal sorumluluk projesi TeknoDolu kapsamında Bozüyüklü çocuklar gelişen teknolojiyle tanışma fırsatı buldu.

25-26 Nisan tarihlerinde Bozüyük Fen Lisesi'nde Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Monster Bilgisayar, Ets Tur, Alya, BekData, Makers Türkiye, Eker, Bizim Toptan ve Türkiye İş Bankası Yayınları desteğiyle gerçekleşen etkinliğe Bozüyük'ün dört bir yanından ilkokul ve ortaokul öğrencileri katıldı. 

Öğrenciler, okulda kurulan tekno panayırda 3 boyutlu yazıcı, çocuk robotu, sanal gerçeklik gözlüğü, xbox gibi cihazları bizzat denerken; yaş gruplarına uygun düzenlenen atölyelerde Scratch ile block tabanlı kodlama, Tinkercad ile 3 boyutlu tasarım, bilgisayarsız kodlama, oyun geliştirme, algoritma, ardunio üzerine çalışmalara katıldılar. 3 boyutlu boyama ve "Hayalimdeki Robot" atölyeleri ile yaratıcılıklarını geliştirirken eğlendiler. Öğrencilere gün boyunca Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü öğrencileri eşlik etti. Tüm atölye çalışmaları ve eğitimler Boğaziçi öğrencileri tarafından verildi. Boğaziçililer TeknoDolu projesi için sertifikalı eğitimlere katılarak hazırlandılar. 

Günün ikinci yarısında gerçekleşen seminer saatlerinde etkinlik, bilinçlendirici konuşmalarla sonlandırıldı. Monster Bilgisayar'dan Alper Arın, çocuklara "Siber Zorbalık" konulu semineriyle çocukları günümüz dünyasının bu ciddi tehdidine karşı bilinçlendirirken, Boğaziçi öğrencileri de fen lisesi öğrencileriyle buluşup kendi tecrübelerini aktardılar. 

Compec Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü Compec, bilgisayar mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri başta olmak üzere üniversitenin çok çeşitli bölümlerinden öğrenciyi bir araya getirmektedir. Sene boyunca üniversite öğrencilerine ve profesyonellere hitap eden bilişim, teknoloji, dijital girişimcilik, dijital oyun gibi alanlarda 14 büyük etkinlik, çeşitli eğitimler, hackathonlar, workshoplar ve şirket gezileri düzenlemektedir.

 

Galeri 3 Fotoğraf