Crawlers takımı bir kez daha büyük ödülün sahibi

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest kapsamında Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen Travel Datathon 2019 yarışmasında, Boğaziçi Üniversitesi takımı Crawlers birinci oldu. Yapay zekâ ve makine öğrenmesi yöntemleriyle probleme özgü bir modelleme geliştirilen yarışmaya ön elemelerin ardından 24 takım katılım hakkı kazandı ve 3 günlük maratonun sonunda Crawlers 100’ün üzerinde yarışmacıyı geride bırakarak büyük ödülü almaya hak kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi takımı Crawlers, 27,28 ve 29 Eylül 2019 tarihlerinde Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen ve sektöre yön veren veri bilimcilerin yarıştığı Travel Datathon 2019 yarışmasında büyük ödülün sahibi oldu. Boğaziçi Üniversitesi Yazılım Mühendisliği mezunu Yasin Sancaktutan, Boğaziçi Üniversitesi Blgisayar Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi ve araştırma görevlisi Burak Suyunu, Afiniti firmasında veri bilimci ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi Mehmet Emin Öztürk, Lumtify analitik şirketinin kurucusu Sabri Suyunu ve Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü yüksek lisans öğrencisi Yavuz Selim Elmas’tan oluşan takım, 8-10 Mart 2019’da düzenlenen Datathon yarışmasında da birinciliği kazanmıştı.

Türk Hava Yolları tarafından sağlanan yolcu bilgileri ve uçuş saatleri verilerini makine öğrenmesi algoritmaları ve modelleri kullanarak işleyen Crawlers ekibi 24 takım arasından en iyi değerlendirme skorunu yakaladı. Final sunumunun ardından jüri değerlendirmesi sonucunda birincilik ödülünü almaya hak kazanan ekip, veri bilimi konusundaki uzmanlıklarını bir kez daha kanıtladı.

Travel Datathon 2019 yarışmasında birinci olan Crawlers takımına Business Class yurt dışı uçak bileti verilirken, ikinci takım Business Class Avrupa uçak bileti ve üçüncü takım ise ekonomi sınıfı Avrupa uçak bileti almaya hak kazandı.

Travel Datathon yarışmasında aldıkları ilk başarının ardından Crawlers ekibiyle yaptığımız söyleşiye de buradan ulaşabilirsiniz.