Değişimi yöneten liderlerin Boğaziçi buluşması

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından bu yıl 3. defa düzenlenen Liderlik Zirvesi, 18 Nisan 2019 tarihinde Albert Long Hall’da gerçekleşti. Sektör profesyonelleri ve akademisyenlerin katıldığı zirvede iyi bir liderlik için gerekenler, lider ve yetenek yönetimi, kadın liderlerin iş dünyasındaki yeri ve gelecekte liderleri nelerin beklediği gibi konular tartışıldı.

İlk defa 2015 yılında düzenlenen ve dünya çapında isimleri ağırlayarak adından söz ettiren Boğaziçi Üniversitesi Liderlik Zirvesi, bu yıl “Değişimi Yönetenler” başlığıyla içinde bulunduğumuz hızlı değişim dünyasında geleceğin liderlerinin yüzleşeceği sorunları ve karşılaşacağı imkânları tartışmak için interaktif bir ortam oluşturdu. Ufuk açıcı tartışmalar, fikirler ve çözüm önerilerinin deneyimli isimlerin rehberliğinde konuşulduğu zirveye sektörün önde gelen yöneticileri, danışmanlık firmaları, girişimciler ve akademisyenler katıldı.

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker’in açılış konuşmasıyla başlayan zirvede, Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp “Kelebek Etkisi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Lider olmanın sorumluluk gerektirdiğini vurgulayan Alp, yoğun bilgi akışının olduğu günümüzde liderlerin karar verirken kararlarının etkilerinin ne olduğunu çok iyi bir şekilde değerlendirmeleri gerektiğini ifade etti: “Liderliğin en temel prensiplerinden biri doğru ya da yanlış karar almak. Batmak için yanlış yapmak şart değildir, doğruyu yapmamak ya da hiçbir şey yapmamak da yeterlidir.” Doğru kararların sonuç getiren kararlar olduğunu ekleyen Hakan Alp “Bir lidere günün sonunda sonuç sorulur, gidiş yolundan puan verilmez,” ifadeleriyle sunumunu sonlandırdı.

“Liderlik insanların onurlarını zedelemeden yanlışlarını düzeltmekten geçer”

“Değişime Liderlik Etmek” başlığıyla deneyimlerinden yola çıkarak liderliğin inceliklerini paylaşan psikolog ve Baltaş Grubu Kurucu Ortağı Prof. Dr. Acar Baltaş, yöneticiliğin inceliğinin insanların onurunu zedelemeden yanlışlarını düzeltmek ve zorbalık etmeden zorlamaktan geçtiğini vurguladı. Baltaş, bu ilkenin sadece liderlik yaparken değil, bir ebeveynin çocuğuyla kurduğu ilişki için de geçerli olduğunu ekledi.

Liderlerin karar verme süreçlerinde dikkat etmesi gereken noktalara da değinen Acar Baltaş, kararların çoğunlukla sezgilerle verildiğini ancak sezgilerin yanıltıcı olduğu için mümkün olduğunca çok bilgi toplamanın ve sezgileri kullanmayı ertelemenin önemli olduğunu dile getirdi. “Bilgi davranışı değiştirmez, değiştirseydi dünyada sigara içen kimse olmazdı,” ifadeleriyle insanlarda değişim yaratabilmek için beyne değil duygulara giden bir mesaj iletmenin gerektiğini söyledi. Baltaş sunumunu “İnsanları yönetmek duyguları yönetmektir ve duyguları yönetmenin ilk adımı da kendi duygularını yönetmeyi öğrenmektir,” ifadeleriyle ve bugün deneyimden çok duygusal zekânın liderlikte önemli olduğunu vurgulayarak sonlandırdı.

Global Guru Top 30 Liderlik Uzmanı ve Forbes Koçu Gordon Tredgold ise “Revolutionizing Results FAST” başlıklı sunumunda iyi bir lider olmanın dört temel kuralını paylaştı. Tredgold'un "Focus” (Odaklanma), “Accountability” (Sorumluluk), “Simplicity” (Basitlik) ve “Transparency” (Şeffaflık) olarak ortaya koyduğu ve “FAST” olarak formülleştirdiği bu dört prensibe göre, liderlik olgusunun tanımı çeşitlilik gösterse de bazı ilkeler tüm liderler için geçerliliğini koruyor. FAST başlıklı kitabıyla açıklamış olduğu ilkelerin nasıl içselleştirilerek uygulanabileceğini sunumunda aktaran Tredgold, sorduğu sorulara doğru cevabı veren katılımcılara da kitabını hediye etti.

Hindistan’ın çok satan yazarlarından biri olup aynı zamanda Yönetici Koçluğu yapan Sameer Dua, "Who You Be as a Leader” başlıklı konuşmasında iş hayatında iletişimin önemine değindi. Liderlere başarıyı getiren faktörlerden birinin liderin takım arkadaşları ve çalışanlarıyla kurduğu iletişim olduğuna dikkat çeken Sameer Dua, insanı insan yapan unsurun ise hayatta önemsediklerimiz olduğunu, çünkü önemsediklerimiz aracılığıyla hayatın anlamına ve tatmin olmaya ulaşabileceğimizi vurguladı. Sameer Dua bu bağlamda liderlerin hayatta önemsedikleri konular üzerine daha çok düşünmeleri, aynı zamanda başkalarının da neleri önemsedikleri göz önünde bulundurmaları tavsiyelerinde bulunarak bu yolla iş hayatında iletişimin daha sağlam kurulabileceğini belirtti.

“Türkiye yetenek açığında dünyada 6. sırada”

ManpowerGroup Türkiye’nin Genel Müdürü Feyza Narlı’nın moderatörlüğünü yaptığı “Değişime Kod Ver: Dijital Dönüşüme Liderlik Edenler” başlıklı panelde dijital çağın sadece iş yapış şekillerini değil, müşteri ilişkilerini, hizmet modellerini ve en çok da yetenek algısını değiştirdiği vurgulandı. Dijital dönüşümünün stratejiyle başlayan organizasyonla devam eden ama en temelinde doğru bir liderlik isteyen bir çalışma olduğunu açıklayan Feyza Narlı, panel katılımcılarına kendi dijital dönüşüm projelerinde nasıl bir strateji planlaması uyguladıkları, iş liderliğinin püf noktaları ve motivasyon kaynakları hakkında sorular yöneltti.

Panelde Inveon & Inventures Kurucusu ve CEO’su Yomi Kastro, bireylerin ve takımların hızlı öğrenen yapılar haline dönüşmesinin önemini açıklayarak iş liderliğinin en önemli anahtarının hızlı ve sürekli öğrenme olduğuna dikkat çekti. Yomi Kastro, liderin ekibindeki bireylere belli beceri ve yetenekleri kazandıracak organizasyonların gerçekleştirilmesi konusunda öncülük etmeleri önerisinde de bulundu. Kastro lider olmanın püf noktaları konusunda ise liderin kendi zihnini yönetme becerisini güçlendirmesi, kendi ruhsal durumlarını iyi yönetmeleri gerektiğini ekledi.

1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden Bilgisayar Mühendisliği mezun olan KoçDigital’ın Genel Müdürü Önder Kaplancık ise Koç Grubu şirketleri hakkında gerçekleştirdiği dijital dönüşüm çalışmalarından bahsettikten sonra dijital dönüşümün boyutları konusunda şu ifadeleri kullandı: “Dijital dönüşüm için insan boyutu ön plana çıkmakta. Dönüşüm karşısında kendini tedirgin hisseden kitleler hep var olacaktır, dijital iş birimlerinin doğru ifade edilmesi dönüşüm projelerinin neden gerçekleştiğinin çalışanlara net ve doğru aktarılması yani büyük resmin önceden gösterilmesi lazım.”

Feyza Narlı ManpowerGroup’un dijital dönüşümün yetenek boyutunu araştırdığını belirterek şirket olarak yurt dışında yapılan bir araştırmanın sonuçları hakkında şunları söyledi: “Türkiye, yetenek açığında dünyada 6. sırada yer alıyor. Yetenek açığında dünya ortalaması %45, bizde ise bu oran %65’e çıkmakta.” 

Bu doğrultuda yetenek açlığının şirketler için artık gündemde olduğuna değinen Commencis kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Fatih İşbecer, bu sorunun eğitim sistemi haricinde firmaların kendisinden kaynaklandığını dile getirerek firmaların beklenen özeni gösteremediklerini ekledi. Commencis olarak uyguladıkları referans programından bahseden Fatih İşbecer, çalışanların kendi tanıdıklarını firmaya getirerek sosyal anlamda iyi anlaştıkları kişilerle çalışmalarını sağladıklarını böylece daha üretken ve yetkin hale geldiklerini ifade etti. Fatih İşbecer, firmaların yetenekli gençler konusunda kaliteli fiziksel ekipmanları sağlamalarının önemini de vurgulayarak konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Kısa vadeli getiri için firma çalışanları yanlış bilgiyle manipüle edilmemeli. Bir lider için uzun vadede samimiyet ve dürüstlüğün iş hayatında her zaman getirisi olacaktır.”

“Liderler dinlemeyi bilmeli”

Johnson Controls Türkiye ve Hazar bölgesinin Genel Müdürü Alp Yılmaz,“Hayatın Ritmi” başlıklı konuşmasına sabır sağduyu ve belirsizliklerle yaşadığımız çelişkiler dünyasında olduğumuzu hatırlatarak başladı. Dijital değişimi puzzle parçalarına benzeten Alp Yılmaz, şirket içerisinde dijital değişimi yönetmenin büyük bir puzzle tamamlama şeklinde düşünülebileceğini, her parçanın yerleştirilmesi sırasında hatalar yaşanabileceğini aslında hatalardan yola çıkarak ve doğru noktaları tespit ederek nihayetinde mükemmel parçaya ulaşılacağını aktardı. Alp Yılmaz liderler konusunda ayrıca şu tavsiyelerde bulundu: “Liderler ekip ile sürekli senkronizasyonu sağlamalı. Bunun için de dinlemeyi bilmeleri gerekmekte. Liderler ayrıca farklı jenerasyonlar karşısında dijital projelerde uygulanacak stratejileri net bir şekilde anlatmalı.”

Pozisyon bazlı değil fonksiyonel bazlı liderlik

Boğaziçi Üniversitesi Liderlik Zirvesi’nde ‘’Yıkıcı Dönüşüm ve Liderlik Nerede Başlar?’’ konulu oturuma katılan Elif Gürdal (Ülke Müdürü, Dassault Systèmes)  ve Sertaç Yerlikaya (Başkan Yardımcısı, Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu) günümüzde değişen liderlik kavramını ele aldılar. Sertaç Yerlikaya, bugün teknoloji kullanımıyla yaşadığımız değişim ve yeniliklere uyum sürecinde bireylerin değişime hızlı uyum sağladıklarını ancak kurumların bireylerin gerisinde kaldığını belirtti.

Bireylerin ve kurumların arasındaki boşluğu günümüzde çeşitli iş platformları, yenilikçi iş fikirleri ve start-up’ların doldurduğunu söyleyen Yerlikaya, bu dönüşüm ve değişimin kurumların liderliğe bakışında da değişim yarattığını vurguladı. Organizasyonların artık daha hızlı dönüştüğünü ve yatay biçimde işlediğini ifade eden Yerlikaya pozisyon bazlı liderliğin yerini fonksiyonel bazlı liderliğe bıraktığına ve bunun da en iyi start-up’larda gözlemlenebildiğine dikkat çekti.

Elif Gürdal ise günümüzde şirketlerin artık insanlık için yaptıklarının önem kazandığını; bu anlamda doğru ürün değil ihtiyacı karşılayan ürünlerin öne çıktığını ifade etti. ‘’Bu çerçeveden bakıldığında bilgi ve know-how’ı firma kültürü haline getirmiş ve bilgiyi ihtiyaç duyulan ürüne dönüştürmüş şirketler geleceğin lideri olabiliyor’’ saptamasında bulunan Gürdal, artık deneyim döneminin başladığını ve bunu büyüme stratejileri arasına koyan şirketlerin lider olabileceğini sözlerine ekledi.

Kadınlar kolektif IQ’yu yükseltiyor

Moderatörlüğünü Murat Yeşildere’nin (Managing Partner, Egon Zehnder) üstlendiği, ‘Eyvah CEO Doğuruyor!’’ başlıklı oturumda ise liderlik ve cinsiyet kavramları tartışıldı. Damla Birol (BÜ’ 86- CEO&Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Tuborg/Carlsberg) ve Ebru Dorman’ın (BÜ ’94- CEO, MV Holding) konuşmacı olarak katıldığı oturumda liderliğin cinsiyeti olmayacağı vurgulandı. Yönetim kurullarında daha fazla kadın üye olan şirketlerin hissedarları için daha fazla değer yarattığını belirten Damla Birol, yapılan araştırmaların IQ’su yüksek erkek yöneticilerden oluşan bir ekibe yüksek IQ’lu başka erkek üyelerin katılımı durumunda ekibin kolektif IQ’sunda herhangi bir değişiklik görülmediği bilgisini verdi. Aynı ekibe kadınların katılması halinde kolektif IQ’nun yükseldiğini ekleyen Birol, bu nedenle işyerinde çeşitlilik ve çoksesliliğin şart olduğunu vurguladı.

Ebru Dorman, konuşmasında 49 yıl boyunca sürdürülmüş bir araştırmayı örnek vererek liderlik açısından kadın ve erkeklerin arasında önemli bir fark olmadığının somut olarak kanıtlandığını belirtti. Kadın CEO olmanın kariyerinin başında kendisi için belirlenmiş bir hedef olmadığını anlatan Dorman, çalışma hayatı içinde her zaman değer ve fark yaratmanın kendisi için önde geldiğini aktardı. Damla Birol ise mesleki alanda yükselmeyi asansör benzetmesiyle açıklayarak, çalışma hayatında yükselmiş erkek ya da kadın yöneticileri bulundukları yere getiren bir asansör olduğunu ve yöneticilerin o asansörü daha aşağıdaki katlarda yükselmeyi bekleyen kadınlar lehine de kullanmaları gerektiğini söyledi.

“İyi birey, iyi vatandaş, iyi futbolcu” hayalini takip eden Altınordu Futbol Kulübü’nün Başkanı Seyit Mehmet Özkan’ın da konuşmacılar arasında yer aldığı Liderler Zirvesi son olarak ‘’Her Şeye Rağmen Başarı’’ başlığında Dünya Bilardo Şampiyonu “Mr. Magic” olarak tanınan Semih Saygıner’i ağırladı. Saygıner konuşmasında başarıyı değerli kılanın başarı yolunda aşılan zorluklar olduğunu vurgulayarak zorluklar karşısında pes etmemek ve çalışmaya devam etmenin başarının anahtarı olduğunun altını çizdi.

Galeri 5 Fotoğraf