Doç. Dr. Ebru Kaya’ya Oxford Üniversitesi’nden 'Honorary Research Fellow’ unvanı verildi

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ebru Kaya, Oxford Üniversitesi tarafından 'Honorary Research (Onursal Araştırmacı) olarak kabul edildi.

Doç. Dr. Ebru Kaya’nın araştırma alanları arasında fen eğitiminde argümantasyon, bilimin doğası, kimya felsefesi ve bilim eğitiminde bilimin doğası bulunuyor.  Dr. Ebru Kaya, bilimin doğasına ilişkin araştırmaları nedeniyle 2015 yılında Bilim Akademisi tarafından verilmekte olan Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanı  ödülüne ve argümantasyon konusundaki araştırması nedeniyle 2016 yılında East-Asian Association Science Education (EASE) tarafından verilmekte olan Outstanding Paper ödülüne ve 2017’de “Fen eğitimi alanında argümantasyon, bilimin doğası, kimya felsefesi ve kavramsal değişim konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

Ebru Kaya, Tezsiz Yüksek Lisansla Birleştirilmiş Lisansını, Kimya Eğitimi alanında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (2003) yaptı. Doktorasını ise 2011 yılında Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi dalında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Kaya, Springer tarafından yayınlanan “Transforming Teacher Education through the Epistemic Core of Chemistry: Empirical Evidence and Practical Strategies” adlı kitabın yazarları arasında yer alıyor.